Trwa ładowanie...
d1cz0nj

Gdańsk. Z dna Mariny wyciągnięto zatopiony jacht. Leżał tam przez trzy lata

Brytyjski jacht Incentive został wyłowiony z dna kanału w centrum Gdańska. Właściciel przez ponad trzy lata nie interesował się zatopioną jednostką. W sobotę 40-tonowa atrakcja turystyczna została wydobyta z Mariny.
Share
Gdańsk. Z dna Mariny wydobyto jacht Incentive
Gdańsk. Z dna Mariny wydobyto jacht IncentiveŹródło: gdansk.pl, Fot: Grzegorz Mehring
d1cz0nj

Incentive pierwotnie był kutrem rybackim, który został przerobiony na jacht. W połowie czerwca 2016 roku zatonął w Marinie Gdańsk przy ul. Szafarnia. Służby zabezpieczyły jednostkę, aby nie stwarzała zagrożenia, a jego właściciela wezwano do wyłowienia zatopionego jachtu. Miało się tak stać do końca stycznia 2017 r.

Brytyjski właściciel Incentive nie podejmował jednak żadnych czynności. Nie odpowiadał również na próby kontaktu. Za zatopienie jednostki obwiniał Gdański Ośrodek Sportu. Jego zdaniem instalacja elektryczna w Marinie była nieszczelna. Przebijający się do wody prąd miał doprowadzić do skorodowania kadłuba i zatopienia jednostki.

d1cz0nj

W czerwcu 2019 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał, że wrak kutra ma zostać wyłowiony. Kosztami operacji ma zostać obciążony Brytyjczyk. To prawie 200 tys. złotych. Urzędnicy poinformowali, że teraz nastąpi wycena jednostki. Potem, w zależności od kwoty, może zapaść decyzja o sprzedaży wraku. Wówczas część sumy może zostać przeznaczona na spłatę zadłużenia armatora wobec gminy.

Operacja wydobycia 40-tonowej atrakcji turystycznej rozpoczęła się w sobotę rano i trwała około cztery godziny. Incentive został z sukcesem wyciągnięty przy pomocy specjalnego żurawia. Jego dwa haki miały udźwig 100 ton, a pomocniczy 40 ton. Wrak po wyciągnięciu z wody ważył 72 tony.

Piotr Gliński odpowiada Aleksandrze Dulkiewicz

Źródło: gdansk.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cz0nj

Podziel się opinią

Share
d1cz0nj
d1cz0nj
Więcej tematów