Trwa ładowanie...

Gdańsk przed wakacjami posadzi 48 tysięcy kwiatów

Ponad 48 tysięcy nowych sadzonek wartych 80 tys. złotych zostanie posadzonych w tym roku w Gdańsku. Rośliny pojawią się nie tylko w skrzynkach i donicach, ale również nad ziemią.

Share
Gdańsk przed wakacjami posadzi 48 tysięcy kwiatów
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2d9kpi

- Obsadzanie zacznie się po tzw. zimnej Zośce. Prawdopodobnie jako pierwszy obsadzany będzie napis WRZESZCZ na Placu ks. Komorowskiego w Gdańsku. Także dwa herby Gdańska na wjeździe do miasta od strony Warszawy oraz od strony Sopotu - zapowiada Ewelina Latoszewska, szefowa Działu Utrzymania Zielni ZDiZ.

Kontrowersje mieszkańców oraz turystów wzbudził w ubiegłym roku właśnie herb miasta. Został on wykonany z żywych roślin na Targu Drzewnym. Wielu osobom przypominał wówczas morskie potwory zamiast dumnych, gdańskich lwów.

d2d9kpi

W pierwszej kolejności nowe sadzonki trafią do Starego i Głównego Miasta, Śródmieścia, Wrzeszcza oraz Oliwy. Urzędnicy szacują, że pojawi się tam ponad 17 tys. nowych kwiatów – głównie różnokolorowych begonii. Jednak szczególny nacisk zostanie położony na Park Oliwski, gdzie zostanie wysadzonych osiem rodzajów kwiatów – łącznie 22 tys. sadzonek. Kwiaty pojawią się nie tylko na ziemi, ale również nad ziemią. Zarząd Dróg i Zieleni Zaplanował instalację na słupach i latarniach przy ul. Nowe Ogrody, Placu Kobzdeja, Hucisku, Błędniku oraz Targu Drzewnym 50 wiszących kwietników.

Pierwsza akcja mająca na celu rozwój terenów zielonych jest zaplanowana na najbliższą sobotę. Przygotowanych zostało już 2,2 tys. sadzonek dębu bezszypułkowego. Zostanie on obsadzony na 30 arach leśnictwa Matemblewo. Nasadzenia potrwają do końca maja. Koszt zasadzenia wszystkich tegorocznych kwiatów i uzupełnienia bylin to ok. 80 tys. złotych.

Podobne działania są prowadzone w innych polskich miastach. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zapowiedział posadzenie miliona nowych drzew jeszcze w tym roku. Inicjatywa ma być połączona z programem edukacyjnym. Włodarze chcą uczyć mieszkańców akcji, jak dbać o zieleń oraz zachęcać ich do wyboru rodzimych gatunków krzewów i drzew w ogrodach.

Białystok rozpoczął na początku kwietnia akcję sadzenia kilkunastu tysięcy tulipanów, krokusów, irysów oraz bratków. Łącznie czterdzieści tysięcy roślin. Całkowity koszt operacji wyniesie 150 tys. złotych. W Poznaniu w tym roku zakwitnie "tylko" 29 tys. kwiatów, za to w ścisłym centrum miasta.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2d9kpi

Podziel się opinią

Share
d2d9kpi
d2d9kpi
Więcej tematów