Trwa ładowanie...
d2vmpmd

Gdańsk: pierwszy nietypowy przeszczep szpiku

Klinikę Hematologii Gdańskiej Akademii Medycznej opuścił pacjent, u którego wykonano zabieg przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Był to pierwszy tego typu zabieg wykonany w Gdańsku. Zabiegu dokonano pod kierownictwem prof. Andrzeja Hellmanna. Operacja odbyła się 6 grudnia.
Share
d2vmpmd

Zwlekaliśmy tak długo z podaniem tego do publicznej wiadomości, gdyż chcieliśmy odczekać do momentu, gdy przeszczepiony szpik zacznie działać i będzie można wstępnie powiedzieć, że zabieg się udał - powiedział prof. Andrzej Hellmann.

Pacjent trafił do gdańskiego ośrodka z Warszawy z rozpoznaniem ostrej białaczki. W jego przypadku nie wchodził w rachubę przeszczep od osoby spokrewnionej - siostry bądź brata. Dawcę znaleziono w Krajowym Rejestrze Dawców.

Gdański ośrodek posiada odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia tego typu operacji. Do tej pory zabiegi takie wykonywano w Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. W Gdańsku od 1994 r. przeprowadziliśmy 100 operacji przeszczepu szpiku od spokrewnionych dawców - dodał prof. Hellmann. (jask)

d2vmpmd

Podziel się opinią

Share
d2vmpmd
d2vmpmd
Więcej tematów