Trwa ładowanie...

Gdańsk ma obecnie 1,153 mld zł długu. Urzędnicy chcą go zmniejszyć w ciągu roku o 129 mln

Dług Gdańska od 2007 roku wzrósł z 915 mln zł do 1,15 mld zł. Włodarze planują w ciągu najbliższego roku zredukować go o 129 mln. Posłużyć ma do tego wyższy rating kredytowy, który został nadany miastu.

Share
Gdańsk ma obecnie 1,153 mld zł długu. Urzędnicy chcą go zmniejszyć w ciągu roku o 129 mln
Źródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d45u6vc

Wysokość miejskich zobowiązań w latach 2007-2014 wzrosła o 915,7 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone głównie na realizację projektów o łącznej wartości 5,6 mld zł. Pozostała kwota pochodziła z funduszy europejskich oraz środków własnych miasta.

Dług miasta składa się z trzech pozycji. Miejski budżet najbardziej obciążają zaciągnięte kredyty - stanowią one 85 proc. zobowiązań. Na drugim miejscu znajdują się obligacje z 14-procentowym udziałem w zadłużeniu. Reszta wierzytelności to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Obecnie łączna suma długu to 1,153 mld zł. Dla zwykłego mieszkańca miasta to niewyobrażalna kwota. Urzędnicy planują, że do końca tego roku zadłużenie spadnie o 129 mln zł.

- Na tegoroczne zmniejszenie długu wpływ będą miały dwie rzeczy. Zwiększone wpyły do budżetu z tytułu podatków PIT, CIT oraz dochodowego, jak i normalny harmonogram spłat. Dodatkowo, dzięki podwyższonej ocenie ratingowej, obsługa długu jest tańsza - mówi Wirtualnej Polsce Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miasta Gdańska.

d45u6vc

Przeliczenie zadłużenie miasta na wskaźnik długu do rocznego dochodu pokazuje, że kwota ta nie jest aż tak wielka. Najbardziej zadłużonym miastem wojewódzkim jest Toruń. Jego długi w 2014 roku przekroczyły 86 procent dochodów. Jednak wszystkie kredyty mają charakter wieloletni, ponad 15-letni. Łącznie to ok. 960 mln zł. Po drugiej stronie skali znajdują się Katowice. Ich zadłużenie względem budżetu to tylko 38 procent. Najbardziej zapożyczonym miastem w województwie pomorskim jest Słupsk z 60-procentowym zadłużeniem.

Rating jest narzędziem, z którego korzystają analitycy do ustalenia zdolności kredytowej podmiotu oraz określenia wiarygodności ekonomicznej dłużnika. Gdańsk w tym roku otrzymał dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej do poziomu ” A-“ oraz krajowy rating długoterminowy do poziomu ”AA”. Są to jedne z najwyższych not w 20-stopniowej skali. Miasto nigdy do tej pory nie zostało tak wysoko ocenione.

- Podwyższenie ratingów to bardzo dobra wiadomość, która jest potwierdzeniem naszej rozważnej polityki finansowej. Niezależny audytor potwierdził, że zadłużamy się w sposób kontrolowany, głównie na inwestycje. Agencja doceniła też nasze działania przy wcześniejszej spłacie kosztownych zobowiązań - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Z punktu widzenia włodarzy Gdańska ocena ta oznacza, że miasto łatwiej będzie mogło uzyskać kredyty inwestycyjne. Tym samym zobowiązania miasta są uznawane za inwestycyjne papiery wartościowe, w których dług i odsetki będą regulowane w terminie.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d45u6vc

Podziel się opinią

Share
d45u6vc
d45u6vc
Więcej tematów