Trwa ładowanie...
d2i9tdf

Gdańscy policjanci zatrzymali 19 poszukiwanych osób. Większość chciała uniknąć kary

• Gdańscy policjanci zatrzymali 19 poszukiwanych
• Podkom. Siewert: policjanci odnaleźli dwie osoby zaginione, w wieku 71 i 16 lat
• Polskie więzienia i areszty są wypełnione w prawie 87 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańscy policjanci zatrzymali 19 poszukiwanych osób. Większość chciała uniknąć kary
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d2i9tdf

- Tylko w ciągu ostatnich czterech dni gdańscy policjanci zatrzymali 19 osób poszukiwanych. 46-letnia kobieta i czterech mężczyzn w wieku 27-62 lat byli poszukiwani listami gończymi. Siedmiu kolejnych zatrzymanych to osoby poszukiwe przez sądy nakazami zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego zakładu karnego. Wśród nich był 40-letni gdańszczanin, którego w miniony piątek w mieszkaniu zatrzymali dzielnicowi z Wrzeszcza. Mężczyzna został doprowadzony do aresztu w celu odbycia kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo narkotykowe - wylicza podkom. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Większość poszukiwanych to osoby skazane, które nie stawiły się do odbycia kary więzienia. W takim wypadku służba więzienna informuje sąd, który wystawia nakaz aresztowania i doprowadzenia. Z punktu widzenia więźniów, bardziej "opłaca się" nie stawić w zakładzie karnym niż uciec z przepustki. W pierwszym wypadku grozi bowiem grzywna oraz koszty dowiezienia, a w drugim odsiadka zostaje przedłużona o dwa lata.

Pomysłowość osób chcących uniknąć odsiadki zaskakuje. Kilka lat temu na kolejny już wyrok więzienia został skazany Zdzisław W. Mężczyzna, aby nie trafić za kratki, dwukrotnie sfingował własną śmierć. Za pierwszym razem skazany poprosił o pomoc znajomego, który dostarczył do USC sfałszowane zaświadczenie o śmierci, na podstawie którego wydano akt zgonu. Wyłudzony dokument spowodował umorzenie dwóch spraw sądowych i uchronił W. przed odsiedzeniem wyroku. W drugim przypadku unikający kary mężczyzna zgłosił trójmiejskim mundurowym swoje zaginięcie, a następnie własną śmierć pod kołami rozpędzonego pociągu. Taki przebieg zdarzeń potwierdził przekupiony policjant.

d2i9tdf

- Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 17-latka z Gdańska, który miał być doprowadzony do ośrodka wychowawczego. Kolejnych 6 osób poszukiwanych było w celu ustalenia ich miejsca pobytu. Oprócz tego policjanci odnaleźli dwie osoby zaginione, w wieku 71 i 16 lat - dodaje podkom. Siewert.

Jak wynika z danych służby więziennej, w aresztach i zakładach karnych okręgu gdańskiego przebywa obecnie ponad 4,1 tys. osób. W skali kraju placówki te wypełnione są w prawie 87 proc.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2i9tdf

Podziel się opinią

Share
d2i9tdf
d2i9tdf
Więcej tematów