Trwa ładowanie...
d3l8d8s

Gdańscy lekarze szukają leku na raka

Gdańscy lekarze szukają nowego leku przeciw nowotworowi pęcherza oraz żołądka. Każdego roku tylko na profilaktykę nowotworową wydajemy ponad 250 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańscy lekarze szukają leku na raka
(Fotolia, Fot: thodonal)
d3l8d8s

- Substancje badane w tym projekcie, jeżeli dotrą do etapu akceptacji stosowania u pacjentów, nie będą przeznaczone do leczenia innych nowotworów niż rak żołądka, pęcherza moczowego czy jednego z typów raka płuc, ponieważ tylko tam, a nie gdzie indziej, są wspomniane wcześniej białka na powierzchni komórki, które funkcjonują jako stymulatory ich rozrostu i rozsiewu - wyjaśnia prof. Andrzej Cezary Składanowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczelnia wchodzi w skład grupy badawczej zajmującej się realizacją projektu „Opracowanie nowoczesnych biomarkerów oraz rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz FGFR stosowanego w terapii nowotworów”. Obok GUMed-u w konsorcjum znaleźli się: Celon Pharma, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Badanie jest prowadzone przez zespół z Zakładu Enzymologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii. Nowy lek oddziaływać ma głównie na receptory FGFR. Są one odpowiedzialne za rozwój i kształt komórek. Tym samym decydują o ich wzroście oraz przemieszczaniu. Ma to decydujące znaczenie przy określaniu nowych zarażonych miejsc. Badania dotyczą nowotworów żołądka, pęcherza oraz płaskonabłonkowego raka płuca. Zespół zamierza również opracować test diagnostyczny do identyfikacji pacjentów podatnych na leczenie badanymi związkami.

d3l8d8s

Całkowity koszt projektu przewidzianego na 3 lata ma wynieść ponad 54 mln złotych, z czego wartość dofinansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynosi około 39 mln zł, a dotacja dla GUMed około 1,9 mln zł.

Liczba zachorowań na raka w Polsce wzrasta. Zmiany w strukturze ludności i zwiększająca się liczba osób w wieku podeszłym, będą sprzyjać temu zjawisku. Obecnie chorobę nowotworową rozpoznano u 400 tys. osób. Ich leczenie jest bardzo kosztowne. Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, na terapię przeznaczono od 2006 roku prawie 1,3 mld złotych.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3l8d8s

Podziel się opinią

Share

d3l8d8s

d3l8d8s
Więcej tematów