Trwa ładowanie...
d4m0qgo

Gdańscy kierowcy tracą miesięcznie w korkach 9 godzin. To najniższy wynik w Polsce

19 mln właścicieli samochodów traci każdego roku na polskich drogach ponad 3,6 mld zł. Wszystko przez niepotrzebne postoje oraz korki. Zatory drogowe kosztują rocznie każdego gdańszczanina 2,4 tys. zł. Warszawiaka - 3,5 tys. Wiadomo już, w którym polskim mieście najkrócej stoimy w korku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańscy kierowcy tracą miesięcznie w korkach 9 godzin. To najniższy wynik w Polsce
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d4m0qgo

Najnowszy "Raportu o korkach" autorstwa firmy Deloitte przedstawia dane dotyczące komfortu jazdy w siedmiu największych polskich miastach. Wedle zebranych informacji najmniej czasu na niepotrzebne postoje trwonią mieszkańcy Gdańska – miesięcznie "tylko" dziewięć godzin. Najwięcej zaś wrocławianie - ponad 13.

- Wiele lat temu z Młyńca do Centrum jechałem 20 minut. Teraz czasem i godzina nie wystarcza. W mieście jest zbyt dużo aut - mówi Wojciech Czerwiec, kierowca z 30-letnim stażem.

Raport potwierdził doświadczenia gdańskich kierowców. Na tegorocznej liście tzw. gdańskich wąskich gardeł, znalazło się sześć newralgicznych odcinków. Statystycznie, kierowcy tracą najwięcej czasu skręcając z ul. Mickiewicza w Grunwaldzką w Gdańsku-Wrzeszczu oraz jadąc z Oruni w kierunku centrum. Na obu odcinkach należy liczyć się z 10-minutowym opóźnieniem.

d4m0qgo

Utknięcie w zatorze drogowym oznacza nie tylko utratę dobrego samopoczucia, ale również wymierne straty finansowe. Każdego miesiąca gdańscy kierowcy stojąc w korkach spalają paliwo o wartości 202 zł. Tym samym tracą w ciągu roku 2,4 tys., czyli 49 proc. średniej miesięcznej pensji. Dla porównania warszawiacy marnotrawią w ten sposób rocznie 3,5 tys., a Poznaniacy 3,2 tys. zł. Każdego roku w Gdańskich korkach tracimy łącznie ponad 24 mln zł.

Połowa ceny paliwa to podatki. Dlatego finansowe straty kierowców są w dużej mierze zyskami skarbu państwa. Autorzy raportu oszacowali, że budżet dzięki korkom zarobił w ubiegłym roku prawie 510 mln. Najwięcej pieniędzy państwu przekazali warszawscy oraz wrocławscy kierowcy, odpowiednio 162 i 94 mln. Gdańszczanie wspomogli państwo kwotą "tylko" 39 mln zł.

W ciągu ostatnich 25 lat liczba zarejestrowanych pojazdów zwiększyła się ponad trzykrotnie. Obecnie na tysiąc mieszkańców przypada 486 pojazdów. Po uwzględnieniu Polaków przebywających na emigracji indeks wzrasta nawet do 504. Oznacza to, że nasz kraj przekroczył średnią unijną wynoszącą 484 samochody. Osiągnięty wynik plasuje nas w ścisłej europejskiej czołówce. Najwięcej pojazdów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców porusza się po Warszawie (590), Poznaniu (560) oraz Opolu (550), a najmniej po Kielcach (420) i Białymstoku (360).

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4m0qgo

Podziel się opinią

Share

d4m0qgo

d4m0qgo
Więcej tematów