Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pruszków
18-10-2005 (14:05)

Gangsterzy z grup pruszkowskiej i ożarowskiej aresztowani

Katowicki sąd aresztował na trzy miesiące wszystkich dziesięciu zatrzymanych przez CBŚ członków gangu pruszkowskiego i grupy ożarowskiej, w tym domniemanych szefów tych grup o pseudonimach Młody Wańka i Bedek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Leszek Goławski, powiedział, że prowadzone śledztwo, w którym aresztowane osoby są podejrzanymi, jest na początkowym etapie, a wiele jego wątków wymaga rozwinięcia. Dotyczą one różnych dziedzin działalności obu grup przestępczych.

W śledztwie pojawiają się także inne wątki niż gospodarcze, w związku z którymi dokonano zatrzymania - powiedział rzecznik. Nie ujawnił treści składanych w prokuraturze wyjaśnień podejrzanych. Charakter prowadzonej sprawy określił jako rozwojowy. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Według informacji policji, oprócz przestępstw gospodarczych (chodzi o wyłudzenia towarów wartości ponad 10 mln zł) członkowie obu grup są podejrzani również o przestępstwa kryminalne i narkotykowe.

Zatrzymani popełniali także przestępstwa polegające na wymuszeniach rozbójniczych i porwaniach, których głównym motywem były porachunki w środowiskach zorganizowanych grup przestępczych - powiedział rzecznik śląskiej policji, podinspektor Andrzej Gąska.

Szefowie i członkowie dwóch zaliczanych do najgroźniejszych grup przestępczych w Polsce - w sumie dziesięć osób - zostali zatrzymani w niedzielę i poniedziałek na polecenie katowickiej Prokuratury Apelacyjnej. Zatrzymania dokonali policjanci z częstochowskiego Centralnego Biura Śledczego, przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚ z Warszawy, Poznania, Rzeszowa i Suwałk.

W ręce policji wpadł m.in. obecny szef gangu pruszkowskiego 35-letni Adam D. pseud. Młody Wańka (syn zatrzymanego przed kilkoma laty dawnego szefa "Pruszkowa" - Wańki) oraz przywódca grupy ożarowskiej 39-letni Robert B. pseud. Bedek.

Młody Wańka i Bedek odpowiedzą za kierowanie grupami przestępczymi o charakterze zbrojnym, a pozostali podejrzani za udział w nich; według policji, stanowili oni "zbrojne ramię grup przestępczych", działających na terenie całej Polski.

Wszystkim podejrzanym prokuratura zarzuciła ponadto wyłudzenia towarów na łączną kwotę ok. 6 mln zł. Według ustaleń policji, wartość wyłudzonych towarów przekracza 10 mln zł, należy więc spodziewać się rozszerzenia zarzutów.

Pierwsze notowane w tej sprawie przestępstwa miały miejsce w Częstochowie, potem okazało się, że proceder obejmuje cały kraj. Przestępcy zakładali lub przejmowali istniejące firmy i pod ich szyldem kupowali różne towary, od mebli po mleko w proszku. Za część towarów płacili, za pozostałą mieli zapłacić później, korzystając z odroczonych terminów płatności. Potem, firma - nie płacąc - znikała z rynku.

Podejrzani mają od 35 do 52 lat. Oprócz domniemanych szefów gangów, są wśród nich m.in. Tadeusz W. pseud. Suchy, Jacek M. pseud. Maślak, Maciej B. pseud. Bandzior i Robert K. pseud. Ciufa.

Obie grupy przestępcze wywodzą się ze starego gangu pruszkowskiego, którego szefów zatrzymano kilka lat temu. Jedna z nich działa obecnie jako "młody Pruszków", druga funkcjonuje jako grupa ożarowska. Według prokuratury, Adam D. jest spadkobiercą przestępczych interesów zatrzymanego wcześniej ojca, a Robert B. przejął schedę po zastrzelonym w 1999 Andrzeju K., pseud. Pershing.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.