Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
lubuskie
Artykuł Sponsorowany
21-12-2022 10:18
Artykuł sponsorowany Województwo Lubuskie

Fundusze Europejskie odmieniają Lubuskie! Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

W Zielonej Górze powstało nowoczesne Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Centrum jest w regionie lubuskim najważniejszą inwestycją zdrowotną tej dekady. Na koszt jej realizacji składają się środki finansowe zarówno z funduszy europejskich, jak i z budżetu samorządu województwa. Łącznie, wraz z kosztami zakupu wyposażenia to 180 milionów złotych - z czego Fundusze Europejskie to ponad 130 mln, a wkład własny województwa to blisko 46 mln zł. Szpital ma bardzo silny związek z rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej GórzeŹródło: materiały partnera
d4a52uf
d4a52uf

Skąd wziął się pomysł utworzenia nowej placówki medycznej?

Pomysł budowy nowej placówki medycznej ma naprawdę bardzo długą historię. Marszałek województwa Elżbieta Anna Polak pierwszy raz spotkała się z ordynator ówczesnego oddziału pediatryczne w 2008 roku. Jak zaznaczyła pani marszałek, panujące wówczas na oddziale warunki były naprawdę straszne. Pani ordynator zależało na tym, aby zrobić coś dobrego dla dzieci, a także ich mam. Podkreślała, że leczenie w takich warunkach jest po prostu niemożliwe. Był to rok, kiedy województwo lubuskie przodowało w niechlubnej klasyfikacji: zajmowało jedno z czołowych miejsc pod względem dostępności leczenia dla dzieci. Cechą charakterystyczną tego regionu był brak wysokospecjalistycznych oddziałów, co oznaczało ogromne problemy. Podjęto wówczas decyzję, że stworzenie specjalistycznego, a jednocześnie nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego jest po prostu niezbędne. Wszystko oczywiście po to, aby podnieść zarówno bezpieczeństwo mieszkańców województwa, jak i jakość opieki szpitalnej. Nowa placówka miała gwarantować dostęp do świadczeń zdrowotnych, poprawę standardów, a także zmniejszenie migracji pacjentów do placówek medycznych w innych regionach.         

 materiały partnera
Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas wizyty w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej GórzeŹródło: materiały partnera

Korzyści dla pacjentów

Zupełnie nowym oddziałem, który ruszy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, będzie onkologia dziecięca. W Polsce jest 15 ośrodków onkologii, więc teoretycznie każde dziecko ma dostęp do leczenia. W onkologii dziecięcej dokonał się taki postęp, że jest możliwość wyleczenia wśród wszystkich nowotworów 80 proc. dzieci, a w najczęściej występujących białaczkach i chłoniakach nawet ponad 90 proc. Ale warunek jest taki, że dziecko musi trafić do leczenia bardzo szybko – jak najbliżej miejsca zamieszkania. Druga sprawa – dzieci muszą być leczone w bardzo dobrych warunkach, ponieważ leczenie jest bardzo intensywne i wynika z tego bardzo wiele powikłań, między innymi infekcyjnych. Bez bardzo dobrych warunków, dostępu do oddziału intensywnej terapii, nie może istnieć oddział onkologii.

d4a52uf

Nowym oddziałem będzie także Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla dzieci. To sześciołóżkowy oddział, na dziś gotowy do przyjęcia dzieci w stanach zagrożenia życia i do opieki okołooperacyjnej, w różnych trudnych sytuacjach dla dzieci.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Artykuł sponsorowany Województwo Lubuskie
d4a52uf

WP Wiadomości na:

d4a52uf
Więcej tematów