Trwa ładowanie...
d3cm2v7
Franciszek Longchamp de Berier: Kościół nie decyduje o prawie w Polsce

Franciszek Longchamp de Berier: Kościół nie decyduje o prawie w Polsce

O prawie decyduje społeczeństwo, które działa przez parlament. Kościół nie jest decydentem. Każdy z nas jest podmiotem przymierza religijnego i politycznego, ale to jest decyzja całkowicie świecka - mówił w #dziejesienazywo ekspert zespołu ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski Franciszek Longchamp de Berier. Podkreślał, że każda aborcja jest tragedią. - Sama myśl, żeby się jej poddać, jest wynikiem trudnej sytuacji, w której znalazła się kobieta - podkreślił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3cm2v7

Duchowny podkreślił, że "decyzja, co do tego jakie obowiązuje prawo, należy do społeczeństwa - suwerena, a ten działa przez parlament". - Obywatele płacą podatki i mogą decydować o tym, co w ich imieniu się dzieje. Tutaj nie kościół jest decydentem. Każdy z nas jest podmiotem przymierza religijnego i politycznego, ale to jest decyzja w sferze świeckiej całkowicie - mówił Franciszek Longchamp de Berier.

Dodał, że prawo może całkowicie zakazać aborcji, także w przypadku, kiedy dziecko poczęło się w wyniku przestępstwa: gwałtu czy kazirodztwo. - Z tym że takich przypadków jest naprawdę bardzo mało - podobno liczy się je na palcach jednej ręki w ciągu roku - zaznaczył.

d3cm2v7

- Zdaniem księdza powinna być na to zgoda? - pytał prowadzący program Robert Mazurek. - Moim zdaniem nie. Pamiętajmy, jeżeli dochodzi do aborcji, to to jest tragedia. Ale w ogóle samy myśl, żeby się jej poddać, czy żeby się na nią zdecydować, jest wynikiem jakiejś trudnej i bardzo niebezpiecznej sytuacji - odpowiedział Longchamp de Berier.

- Ta długa dyskusja o aborcji, która trwa już ponad 20 lat, doprowadziła do tego, że są tworzone programy pomagające matkom aż po okna życia. Dlatego, że problem jest, tylko czy można go rozwiązać przez zabicie dziecka? To nie jest na pewno dobre rozwiązanie dla dziecka, ale czy dobre dla jego rodziców? Czy nie należy tego odradzać? Mimo, że ktoś w sytuacji wyjątkowego stresu i bardzo trudnej sytuacji, decyduje się na aborcję, czy nie powinni być ludzie, którzy mówią: ale to nie jest dobre dla ciebie i sobie robisz krzywdę - mówił gość Wirtualnej Polski.

Przypomniał też stanowisko i nauczanie Kościoła katolickiego w tej sprawie. - Papież Franciszek mówi o tym bardzo wyraźnie. To nie jest kwestia zmiany nauczania Kościoła, to jest kwestia pytania o dobro. Kościół stara się bronić tych, którzy są najsłabsi. To znaczy, że broni także kobiet, mężczyzn. Kobieta, która podejmuje decyzje bez ojca- ją trzeba otoczyć opieką i pomóc. Bo aborcja jest skutkiem, a problem niejednokrotnie jest znacznie głębiej - stwierdził Longchamp de Berier.

d3cm2v7

Podziel się opinią

Share
d3cm2v7
d3cm2v7
Więcej tematów