Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Finlandia wstąpi do NATO? Z obawy przed Rosją

Władze Finlandii poważnie rozważają wejście do NATO - donosi "Washington Post". To wynik powtarzających się incydentów z udziałem rosyjskiego lotnictwa wojskowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierze NATO
Żołnierze NATO (Fotolia)

Prezydent Sauli Niinisto stwierdził na łamach gazety, że "Rosjanie testują ich reakcje". Przestrzeń powietrzna Finlandii została naruszona przez rosyjskie samoloty trzy razy w ciągu jednego sierpniowego tygodnia. Niinisto przyznał, że "NATO jest dla niego jedną z opcji".

Finowie z zaniepokojeniem obserwowali wkroczenie prorosyjskich separatystów na terytorium Ukrainy oraz rozwój sytuacji w tamtym regionie. Wielu z nich - jak pisze "WP" - uważało, że członkostwo w UE jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa. Teraz, zaczynają w to wątpić.

- Odzyskaliśmy niepodległość od Rosji zaledwie 100 lat temu, a Krym też był kiedyś jej częścią. Może Rosjanie postanowią odzyskać to, co należało do nich 100 lat temu? – mówi Elisabeth Rehn, była minister obrony Finlandii.

Póki co, skandynawski kraj zdecydował o zwiększeniu wydatków na wojsko oraz uruchomieniu wraz ze Szwecją specjalnych patroli.

Finlandia graniczy z Rosją na długości blisko 1300 km. Od czasów drugiej wojny światowej 5-milionowy kraj uznawany jest za państwo neutralne. Mimo ścisłej współpracy z NATO nigdy nie przystąpił do Paktu Północnoatlantyckiego.

Zobacz również wideo

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów