Trwa ładowanie...

Roman Giertych i jego finanse. Taki zysk wypracowała kancelaria prawna byłego wicepremiera

Ponad pół miliona złotych na plusie - tyle w ubiegłym roku wyniósł zysk dwóch spółek mecenasa Romana Giertycha, zajmujących się działalnością prawniczą. To zdecydowanie mniej niż na początku działalności, kiedy adwokat mógł się pochwalić blisko 3,5 mln zł zysku. Prawnik opuścił we wtorek po południu Szpital Bródnowski.

Share
Mecenas Roman Giertych wrócił we wtorek ze szpitala do domu
Mecenas Roman Giertych wrócił we wtorek ze szpitala do domuŹródło: Facebook.com, fot: Facebook
d2l6nea

Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, Roman Giertych prowadzi dwie spółki zajmujące się świadczeniem usług prawniczych. Pierwsza z nich to założona w połowie 2012 roku "Kancelaria Adwokacka Roman Giertych", druga to "Giertych. Kancelarie Prawne". Powstała ona ponad rok później.

"Kancelaria Adwokacka Roman Giertych" przybrała formę spółki komandytowo-akcyjnej. Według KRS, jedynym właścicielem jest były wicepremier, a prokurentem jego żona Barbara. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł, kancelaria świadczy stricte usługi prawnicze.

Jak donosiły media, otwarcie przez Giertycha kancelarii okazało się strzałem w dziesiątkę. W 2013 roku przychody spółki wyniosły 5,19 mln zł i 3,49 mln zł zysku na czysto. W późniejszych latach (2017-2019) tak dobrze już jednak nie było.

d2l6nea

W 2017 roku aktywa Kancelarii wynosiły 6 mln 380 tys. zł. Z tego środki pieniężne na rachunku - 1 mln 989 tys. zł. Koszty Kancelarii pochłonęły wówczas 1 mln 393 tys. zł. Zysk? 75 291,10 zł.

W następnym roku aktywa Kancelarii zwiększyły się do 6 mln 590 tys. zł. Również środki na rachunkach uległy zwiększeniu – do 2 mln 581 tys. zł. Zysk w porównaniu do poprzedniego roku wzrósł trzykrotnie do 239 881,59 zł.

Z kolei według najnowszego sprawozdania finansowego za 2019 rok wynika, że zysk spółki wyniósł 151 978,75 zł. – W 2020 r. planuje się dalszy rozwój Kancelarii – napisano w dokumencie.

Druga spółka zarejestrowana na Romana Giertycha – "Giertych. Kancelarie Prawne” zanotowała w ubiegłym roku zysk 379 863,57 zł. Z kolei całościowy bilans na koniec 2019 r. wyniósł 2 mln 157 tys. zł.

Roman Giertych zatrzymany. Mamy komentarz rzecznika rządu

Jak informuje na swoich stronach internetowych adwokat, pod szyldem "Giertych. Kancelarie Prawne" współpracują z nim adwokaci z całego kraju. - Klienci, którzy zgłaszają się do nas po pomoc prawną i obsługę adwokacką, bardzo często mieszkają kilkaset kilometrów od Warszawy. Odpowiadając na ich potrzeby nawiązaliśmy współpracę z wieloma kancelariami w różnych miastach Polski - czytamy na stronach.

d2l6nea

Z kolei Kancelaria Adwokacka Romana Giertycha specjalizuje się w sprawach karnych oraz w zagadnieniach cywilnych i gospodarczych.

Wśród klientów byłego wicepremiera byli m.in. syn Donalda Tuska - Michał Tusk, były szef MSZ Radek Sikorski, Magda Gessler i biznesmen Ryszard Krauze.

Przypomnijmy, Roman Giertych jest jednym z 12 podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Giertych miał zarobić na tej operacji 2,4 mln zł.

Zarzuty, jak ustaliła PAP, dotyczą przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.

d2l6nea

Decyzją śledczych, adwokat ma wpłacić 5 mln zł poręczenia majątkowego. Prokuratura zawiesiła go także w wykonywaniu zawodu adwokata, zakazała opuszczenia kraju i kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi. Giertych będzie musiał także meldować się na policji. Obrońcy już zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji.

Prawnik od czwartku przebywał w Szpitalu Bródnowskim. We wtorek po południu były wicepremier przyjechał do domu w podwarszawskim Józefowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l6nea

Podziel się opinią

Share
d2l6nea
d2l6nea
Więcej tematów