Trwa ładowanie...
d4ksvvg

Fiasko szczytu UE w Brukseli. Niepokojące komentarze

Przywódcy 27 krajów UE nie doszli do porozumienia ws. budżetu Wspólnoty na lata 2021-27. Nie ustalono też nowej daty szczytu, co - zdaniem komentatorów - jest znakiem głębokich podziałów. Na celowniku znalazł się "klub skąpców". Na drugim biegunie są "przyjaciele spójności", czyli m.in. Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Media cytują "bardzo zbliżone" wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Emmanuela Macrona
Media cytują "bardzo zbliżone" wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Emmanuela Macrona (PAP, Fot: Yves Herman)
d4ksvvg

"Kolejny raz 27 krajów europejskich odegrało na oczach świata smętne przedstawienie bójki wokół budżetu Wspólnoty. Najbardziej przyczynił się do tego klub skąpców (Niemcy, Austria, Dania, Holandia i Szwecja), który nie tylko odmawia wydania choćby jednego dodatkowego euro, ale chciałby zmniejszyć swój wkład" - pisze brukselski korespondent dziennika "Liberation" Jean Quatremer.

Telewizja BFMTV, powołując się na "źródło europejskie", określa z kolei "piątkę skąpców", która korzysta z rabatów, jako "bardzo, bardzo nieustępliwą, a jej żądania jako całkowicie nie do przyjęcia".

Zobacz też: Zaskakujący apel Adama Bielana do Donalda Tuska. Wszystko przez wpis

Drugim "klubem" komentator BFMTV nazywa "kraje Wschodu i Południa, a wśród nich Hiszpanię, Polskę i Grecję, zjednoczone w łonie 'przyjaciół spójności', które nie zgadzają się na obniżenie środków na ten cel i na Wspólną Politykę Rolną".

d4ksvvg

Przypomina, że spójność i Wspólna Polityka Rolna to 60 proc. budżetu UE, a według kompromisu proponowanego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela środki na nie miałyby być obcięte o 100 mld euro w porównaniu z budżetem 2014-20.

Przeczytaj również: Robert Biedroń chce ratować budżet UE dla Polski. "Rząd PiS nas zawiódł"

Francja ramię w ramię z Polską

Radio RFI zauważa, że "przyjaciele spójności" uzyskali poparcie Francji i Irlandii, krajów, którym "bezwzględnie zależy na utrzymaniu wspólnej polityki rolnej". Cytuje "bardzo zbliżone" wypowiedzi polskiego premiera i francuskiego prezydenta, którzy po fiasku szczytu wyrażali satysfakcję z uzyskania dodatkowych środków na fundusz spójności i politykę rolną.

d4ksvvg

Prezydent Francji, według relacji RFI, zapowiedział przed wyjazdem, że Francja "nie poświęci Wspólnej Polityki Rolnej i to nie WPR płacić ma za brexit".

Źródło: interia.pl

Przeczytaj również: Matteo Salvini: Albo Unia Europejska się zmieni, albo zróbmy jak Anglicy

d4ksvvg

Podziel się opinią

Share

d4ksvvg

d4ksvvg
Więcej tematów