ycipk-2u4a2b
ycipk-2u4a2b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ewakuacja polskich obywateli z Libanu we wtorek o 8 rano

Ewakuacja polskich obywateli z Libanu rozpocznie się we wtorek o godz. 8 rano czasu lokalnego. Do godz. 13 w niedzielę do polskiej ambasady w Bejrucie zgłosiło się ok. 150 osób, które chcą wrócić do kraju. Wszyscy polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni - poinformowali dziennikarzy rzecznicy MSZ i MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2u4a2b

W niedzielę w Warszawie odbył się wspólny briefing rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej Piotra Paszkowskiego i rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrzeja Sadosia.

Na liście osób, które potwierdziły swoją wolę opuszczenia Libanu znalazło się około 150 osób - podkreślił Sadoś. Jak dodał, konsul, który przygotowuje listę, za pośrednictwem polskich mediów, chciałby przekazać informację dla tych obywateli polskich, którzy są w Libanie, a z którymi nie ma łączności telefoniczne, o możliwie jak najszybsze kontaktowanie się z naszą placówką w Bejrucie.

Jak zaznaczył Sadoś, "zorganizowany został konwój autokarowy, który "dostępnymi i w bezpiecznymi drogami lokalnymi ma pojechać na północ w kierunku granicy libańsko-syryjskiej".

ycipk-2u4a2b

W tej chwili możemy powiedzieć, że najprawdopodobniej przekroczenie granicy nastąpi na północnym jej odcinku, dlatego że w tym rejonie - według obecnych informacji - jest możliwość przekraczania granicy - powiedział rzecznik MSZ.

Z kolei Paszkowski poinformował, że resort obrony zwrócił się do dowództwa Sił Tymczasowych ONZ UNIFIL w Libanie, gdzie służy ok. 230 polskich żołnierzy, o "wydzielenie sił do zabezpieczenia konwoju". Dodał, że nie jest jeszcze postanowione, czy konwój będą ochraniać polscy żołnierze.

Rzecznik MON poinformował też, że resort obrony "zgłosił chęć udzielenia pomocy w zorganizowaniu transportu lotniczego" najprawdopodobniej z terytorium Syrii do Polski. Wyślemy tam samoloty - dodał Paszkowski.

Podkreślił, że "na razie nie ma informacji o tym, aby polskim żołnierzom groziło niebezpieczeństwo". Jak dodał na terenie bazy, w której przebywają polscy żołnierze ogłoszono "alarm schronowy" i większość żołnierzy przebywa w schronach.

ycipk-2u4a2b

Według rzecznika MSZ, ok. 300 osób w Libanie to Polonia, która utrzymuje stały kontakt z ambasadą, a kolejne 200-300, to osoby polskiego pochodzenie, które przebywają w Libanie od wielu lat i które nie utrzymują kontaktów z polską placówką.

Sadoś poinformował że, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga już w czwartek podjęła decyzję, aby ambasada w Libanie udostępniła swoje pomieszczenia. Oddane są na potrzeby obywateli polskich, którzy mogą tam znaleźć schronienie - powiedział. Dodał, że dotychczas 16 Polaków schroniło się w budynku polskiej placówki.

Rzecznik MSZ poinformował, że uruchomione zostały "stosowne środki finansowe" na sfinansowanie ewakuacji.

Nasze służby konsularne pozostają w kontakcie ze służbami konsularnymi państw członkowskich UE, w kwestii zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla tych obywateli polskich, którzy z powodu eskalacji konfliktu są odcięci od bezpośredniej pomocy z placówką dyplomatyczną - mówił Sadoś.

ycipk-2u4a2b

Minister Fotyga jest w stałym kontakcie z premierem Jarosławem Kaczyńskim. O szczegółach przygotowania ewakuacji jest także informowany prezydent Lech Kaczyński.

W Libanie w ramach Sił Tymczasowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libanie UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) służy ok. 230 polskich żołnierzy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie logistyki pozostałym pododdziałom ONZ, w tym transport, dostarczanie wody i paliwa, magazynowanie i rozdział zaopatrzenia oraz remont sprzętu.

Konflikt na granicy izraelsko-libańskiej rozpoczął się od uprowadzenia w środę rano dwóch żołnierzy izraelskich przez bojowników szyickiego Hezbollahu. Szef rządu w Jerozolimie Ehud Olmert nazwał to "aktem wojny" ze strony Libanu, a izraelskie wojsko niemal natychmiast rozpoczęło natarcie na cele w południowym Libanie. Od czwartku wzajemne ataki nasilają się. W ich wyniku dotychczas zginęło ponad 100 osób, głównie cywilów, a ok. 300 zostało rannych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2u4a2b

ycipk-2u4a2b
ycipk-2u4a2b