Trwa ładowanie...

Ewa Kopacz o konferencji prasowej Radosława Sikorskiego: nie będę tolerować takich zachowań

Premier Ewa Kopacz przeprosiła za zachowanie marszałka sejmu Radosława Sikorskiego podczas konferencji prasowej i zapewniła, że nie będzie tolerować takich standardów. Sikorski na konferencji nie odpowiedzial na pytania dziennikarzy, odsyłając do wywiadu, który miał się dopiero ukazać.
Share
Ewa Kopacz
Ewa KopaczŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2mmtb9

Dziennikarze próbowali pytać Sikorskiego o opublikowany dzień wcześniej jego wywiad dla portalu Politico. W wywiadzie przytoczono słowa b. szefa MSZ o tym, że w 2008 r. podczas wizyty polskiego premiera w Moskwie, Władimir Putin mówił Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy. Marszałek odpowiedział, że wyjaśnienia związane z tym wywiadem przedstawi w kolejnej rozmowie z jednym z portali, którym okazała się później wyborcza.pl.

- Chcę powiedzieć, że nie spodziewałam się odesłania pana marszałka do wywiadu i nie miało to być odesłanie z wywiadu do wywiadu, ale miało to być oświadczenie i bardzo konkretne odpowiedzi na pytania. Stało się jednak inaczej. Chcę, żebyście państwo wiedzieli: nie będę tolerować tego rodzaju zachowań, nie będę też tolerować takich standardów, które spróbował zaprezentować pan marszałek Sikorski podczas dzisiejszej konferencji - oświadczyła Kopacz.

Według niej jest to nietypowa sytuacja. - To, co powinnam powiedzieć, to przeprosić w imieniu marszałka wszystkich przedstawicieli mediów, którzy byli w sejmie dzisiaj podczas tej konferencji - powiedziała premier. Dodała, że prawdopodobnie jeszcze we wtorek będzie rozmawiać z Sikorskim i przekaże mu "swoją opinię w tej sprawie".

d2mmtb9

Portal Politico napisał, że Rosja usiłowała wplątać Polskę w inwazję na Ukrainę i przytaczał słowa Sikorskiego: - Chciał (Putin), żebyśmy uczestniczyli w podziale Ukrainy.

- Od lat wiedzieliśmy, że tak myślą. Była to jedna z pierwszych rzeczy, jakie Putin powiedział premierowi Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie. Mówił, że Ukraina jest sztucznym krajem, a Lwów jest polskim miastem i dlaczego by nie załatwić tego wspólnie. Na szczęście Tusk nie odpowiedział. Wiedział, że jest nagrywany - cytuje portal Sikorskiego.

Sikorski powiedział portalowi wyborcza.pl, że nie był świadkiem rozmowy Putina z Tuskiem, ale dotarła do niego "taka relacja". Pytany, dlaczego ani on, ani premier Donald Tusk, nie powiedzieli publicznie o propozycji Putina dotyczącej Ukrainy, odparł: - Te aluzje okazały się znaczące dopiero później, po szczycie NATO, po wojnie w Gruzji i po aneksji Krymu.

d2mmtb9

Podziel się opinią

Share
d2mmtb9
d2mmtb9
Więcej tematów