Europol alarmuje: 10 tys. dzieci uchodźców zaginęło bez wieści. Część może być ofiarami gangów

• Europol: ponad 10 tys. dzieci uchodźców zaginęło po przyjeździe do UE
• Wiele z nich mogło paść ofiarami gangów handlujących ludźmi
• Najwięcej nieletnich przepadło we Włoszech i Szwecji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziecko w obozie dla uchodźców przy granicy Serbii z Macedonią
Dziecko w obozie dla uchodźców przy granicy Serbii z Macedonią (AFP, Fot: Armend Nimani)

Szef sztabu Europolu Brian Donald powiedział brytyjskiemu magazynowi "The Observer", że we Włoszech zaginęło 5 tys. takich dzieci, a kolejny tysiąc w Szwecji.

Jak podają działacze Europolu, część porwanych zmuszana jest do niewolniczej pracy lub prostytucji. Donald uspokaja jednak, że z pewnością nie dotyczy to wszystkich zaginionych. - Po prostu nie wiemy gdzie i z kim przebywają oraz co się z nimi dzieje - tłumaczy.

Ostatnie działania europejskiej policji doprowadziły do zlokalizowania osób zaangażowanych w nielegalny proceder. Jak poinformował Brian Donald, część śladów prowadzi do więzień w Niemczech i na Węgrzech. Przebywają tam przestępcy mający bezpośredni związek z osobami zaangażowanymi w działalność przestępczą, wykorzystującą kryzys migracyjny.

Według danych brytyjskiej organizacji Save the Children w 2015 roku do Europy przybyło co najmniej 26 tysięcy dzieci uchodźców. Działacze instytucji odnotowali przypadki wykorzystywania seksualnego, przemocy oraz wyłudzeń, w które byli zaangażowani wspomniani nieletni.

Polub WP Wiadomości