Trwa ładowanie...
ycipk-jqdvm3

Emmanuel Macron ostrzega Polskę. Jest odpowiedź

- Nie przejmowałbym się słowami Emmanuela Macrona ws. Polski - oznajmił rzecznik rządu Piotr Müller. To rakcja na słowa prezydenta Francji, który przesztregł, że jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem rzecznika rządu, Emmanuelowi Macronowi "jest o wiele łatwiej"
Zdaniem rzecznika rządu, Emmanuelowi Macronowi "jest o wiele łatwiej" (PAP, Fot: JULIEN WARNAND)
ycipk-jqdvm3

• Polska jako jedyna nie zobowiązała się do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r.
• Rzecznik rządu przestrzegł że tempo zmian mogłoby "zabić polską gospodarkę"
• Podkreślił, że Francja opiera się na energetyce jądrowej, podczas gdy Polska - na węglowej
• Pochwalił przy tym Angelę Merkel za "bardziej stonowane" stanowisko ws. Polski

Słowa Emmanucela Macrona padły w piątek po zakończonym szczycie UE w Brukseli. Prezydent Francji zaznaczył przy tym, że wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji i finansową solidarności w UE, jeśli chodzi o transformację.

Co na to polskiego rzecznik rządu? - Nie przejmowałbym się tym, co w tej chwili mówi prezydent Francji - stwierdził Piotr Müller na antenie Polsat News. - Wypowiedź prezydenta Francja nas nie zaskoczyła. To jest coś, co prezydent Macron mówi często w ramach posiedzeń Rady Europejskiej i bardzo mocno stawia warunki dotyczące neutralności klimatycznej - podkreślił.

ycipk-jqdvm3

Zobacz też: Pomaska o kulisach spotkania z Donaldem Tuskiem

Zdaniem rzecznika rządu, prezydentowi Francji "jest o wiele łatwiej, ponieważ Francja opiera się w dużym zakresie na energetyce jądrowej, więc ma zupełnie inną strukturę miksu energetycznego".

W jego ocenie, nie da się w kilka czy kilkadziesiąt lat zmienić całej struktury energetycznej kraju, nawet licząc postęp technologiczny.

ycipk-jqdvm3

- Chodzi o tempo, które nie może zabić polskiej gospodarki, nie może doprowadzić do drastycznego podniesienia cen energii - wyjaśnił Müller.

Angela Merkel o Polsce

Rzecznik rządu zaznaczył, że w odniesieniu do stanowiska Polski ws. neutralności klimatycznej, należy słuchać wypowiedzi Angeli Merkel, która - jego zdaniem - "była już w bardziej stonowana".

W piątek kanclerz Niemiec wyraziła zrozumienie dla stanowiska Polski w sprawie celów klimatycznych w UE. Podkreśliła, że nasz kraj ma najtrudniejszą sytuację wyjściową - 80 proc. energii w Polsce jest produkowane z węgla, a w Niemczech - tylko 35 proc.

ycipk-jqdvm3

Merkel stwierdziła, że "to uczciwe, kiedy Polska mówi, że chce neutralności klimatycznej, ale nie może jej w tej chwili w taki sposób przeprowadzić".

Porozumienie ws. klimatu. Stanowisko Polski

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

- Osiągnęliśmy z nawiązką nasze cele. Do konkluzji szczytu wpisano zasadę, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - komentował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

ycipk-jqdvm3

Przeczytaj również: Mateusz Morawiecki o neutralności klimatycznej: domagamy się sprawiedliwej transformacji

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-jqdvm3

ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów