Trwa ładowanie...
d19e5i1
IAR

Dziś matura z języka obcego. Maturzyści po 3 dniu "maratonu" apelują do CKE

Maturzyści napiszą dziś egzamin z języków obcych. 87 procent z nich wybrało język angielski na egzaminie dojrzałości. W trzecim dniu matur uczniowie oceniają ich system i mówią: "tak nie powinno być".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziś matura z języka obcego. Maturzyści po 3 dniu "maratonu" apelują do CKE
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d19e5i1

Z maturzystami z liceum Batorego w Warszawie rozmawiała reporterka WP.PL Dominika Leonowicz. Uczniowie przed dzisiejszym egzaminem wydają się niezestresowani. - Podstawowa matura z języka angielskiego jest na bardzo niskim poziomie - mówią zgodnie.

- Podstawowa matura z angielskiego jest śmiechu warta - żartuje jeden z maturzystów. Dodaje, że temat pisemnego wypracowania jest nieważny, bo ma zaufanie do swojego przygotowania w tej szkole.

Podstawowa matura to bzdura? - To kwestia pokolenia - mówią maturzyści. I dodają, że obecnie trzeba znać angielski przynajmniej na poziomie podstawowym.

d19e5i1

Ich zdaniem większym problemem i wyzwaniem jest egzamin z języka na poziomie rozszerzonym, choć też nie stanowi większego problemu. Uważają przy tym, że system matur mija się z rzeczywistością. I dodają, że przeciętny Anglik nie zdałby przygotowanych przez CKE testów na 100 proc.

Pytani o wszelkie przecieki odnośnie tematów, odpowiadają, że szukanie i śledzenie ich "to głupota" i nie zwracają na nie uwagi.

Maturzyści apelują do CKE: zmieńcie system

Choć maturzyści spokojnie dziś idą na egzamin, nie kryją zdenerwowania na Centralną Komisję Egzaminacyjną. I apelują: "nie powinno być tak, by jednego dnia trzeba było zdawać dwie matury".

d19e5i1

- Mam dziś w szkole dwa egzaminy. Będę tu do godziny 18. A jutro od rana znowu na maturę - żali się jeden z maturzystów.

Takie głosy pojawiają się wśród pozostałych maturzystów. Zwłaszcza tych, którzy jednego dnia będą zdawać egzaminy z dwóch przedmiotów, na których wynikach najbardziej im zależy pod kątem przyszłej uczelni.

Egzamin z języka obcego składa się z kilku części. Rozumienia ze słuchu, odpowiedzi na pytania dotyczące załączonego tekstu oraz napisania krótkiej formy - najczęściej jest to list na zaproponowany temat.

Na poziomie rozszerzonym może to być rozprawka, artykuł publicystyczny lub list formalny.

Egzamin rozszerzony z angielskiego rozpocznie się o godzinie 14.00. Podchodzi do niego 82 tysiące uczniów, czyli co czwarty tegoroczny maturzysta.

d19e5i1

Podziel się opinią

Share

d19e5i1

d19e5i1
Więcej tematów