Trwa ładowanie...

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Tomasz Surdel pobity przez wenezuelską policję

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Tomasz Surdel, który relacjonuje dramatyczną sytuację w Wenezueli, został pobity przez tamtejszą policję. Celowali do niego z broni.
Share
Mężczyźni, którzy zaatakowali dziennikarza to członkowie FAES
Mężczyźni, którzy zaatakowali dziennikarza to członkowie FAESŹródło: East News
d42tasp

Tomasz Surdel relacjonuje, że zatrzymali go faceci w czarnych mundurach, z kominiarkami na głowach. Byli uzbrojeni po zęby, dlatego zatrzymał samochód.

Najpierw zastanawiali się, co z nim zrobić, chcieli ponoć zadawać jakieś pytania. Gdy jednak wysiadł z auta, założyli mu worek na głowę i zaczęli bić. Celowali do niego z broni. Jeden z nich kazał drugiemu strzelać. Ten nacisnął spust, ale pistolet nie był naładowany. Śmiali się i mocno pobitego dziennikarza zostawili na drodze.

Pomógł mu wenezuelski kolega, który jest ratownikiem medycznym.

d42tasp

Jak czytamy w "Wyborczej", ludzie w czerni to członkowie FAES, oddziałów policji, które zyskały miano szwadronów śmierci. Jednostki są lojalne wobec prezydenta Nicolasa Maduro i wysyłane do pacyfikowania buntów. Obwinia się ich o śmierć co najmniej kilkudziesięciu osób.

Jak przypomina gazeta, reżim Maduro nie toleruje niezależnych dziennikarzy,. Uznaje ich za szpiegów. To nie pierwsze zdarzenie z pobiciem dziennikarza.

Konflikt w Wenezueli

Przypomnijmy, szef wenezuelskiego parlamentu Juan Guaido po serii protestów przeciwko Maduro 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

d42tasp

Maduro na początku roku został wybrany prezydentem Wenezueli, jednak wybory w których wygrał uznano na arenie międzynarodowej za niespełniające standardów demokratycznych.

Polityk broni się, oskarżając USA o kierowanie przewrotem, mającym na celu odsunięcie go od władzy. Maduro twierdzi również, że Stany Zjednoczone zamierzają w ten sposób przejąć kontrolę nad wenezuelskimi rezerwami ropy naftowej, które są określane jako największe na świecie.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Burza wokół karty LGBT. Jacek Sasin obruszony

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

d42tasp

Podziel się opinią

Share
d42tasp
d42tasp
Więcej tematów