Trwa ładowanie...
d2j09kg

Dzień Dziecka Zaginionego. Jak ustrzec się przed porwaniem lub ucieczką pociechy?

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy związane z poszukiwaniem nieletnich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Dziecka Zaginionego. Jak ustrzec się przed porwaniem lub ucieczką pociechy?
(fotolia, Fot: ashumskiy)
d2j09kg

- Małe dzieci są naturalnie ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Giną najczęściej z braku należytej opieki lub w wyniku wypadków losowych. Zdarza się, że padają ofiarą przestępstwa (uprowadzenie dla celów wykorzystania seksualnego, zabójstwo). Coraz częstszym zjawiskiem w Polsce są również tzw. porwania rodzicielskie, tj. sytuacje w których rodzice są ze sobą skonfliktowani i jedno z nich celowo zabiera i ukrywa przed drugim ich wspólne dziecko - przekazali Wirtualnej Polsce organizatorzy przedsięwzięcia.

W przypadku dzieci starszych i młodzieży, powodem zaginięć są przede wszystkim ucieczki z domów.

Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w 2014 r. w Polsce zgłoszono 8261 zaginionych osób małoletnich, natomiast 8283 zostały odnalezione. W przedziale wiekowym 0-6 lat zarejestrowano 529 zaginięć, odnaleziono 532 osoby. W wieku 7-13 lat zgłoszono 971 osób zaginionych natomiast odnaleziono 975. W 2014 r. najwięcej zarejestrowano zaginięć małoletnich w wieku 14-17 lat tj. 6761, odnaleziono 6776 osób w tymże przedziale wiekowym.

d2j09kg

By uchronić dzieci przed porwaniami i ucieczkami z domu, policyjne biuro służby kryminalnej zaleca stosować podstawowe zasady.

- Aby dziecko nie zaginęło i nie uciekło należy zrobić wszystko, aby zagwarantować mu należytą opiekę i dać poczucie bezpieczeństwa. W przypadku młodszych dzieci ważne jest aby nie pozostawiać ich bez opieki, a także nauczyć własnego imienia i nazwiska, jeśli to możliwe również adresu zamieszkania. Wytłumaczyć, jak ma się zachować, kiedy będzie zaczepiane czy nagabywane przez kogoś obcego. W przypadku starszych dzieci i nastolatków ważne jest okazanie im naszego zainteresowania, poświęcenie należytej uwagi, nie ignorowanie jego problemów i potrzeb, obserwowanie zachowania dziecka, reagowanie we wszelkich sytuacjach związanych z jego zachowaniem które budzą nasz niepokój - czytamy w komunikacie przesłanym przez BSK.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2j09kg

Podziel się opinią

Share
d2j09kg
d2j09kg
Więcej tematów