Trwa ładowanie...

Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości powstanie trzeci „Budzik”. Największy w Polsce

Ci, którzy zapadają w śpiączkę, słyszą głosy bliskich, dźwięki z telewizora. Wiedzą o tym doskonale w klinikach fundacji prowadzącej „Budziki”, która pomaga „pogrążonym we śnie” dzieciom oraz ich opiekunom. Za darmo.
Share
Ewa Błaszczyk
Ewa BłaszczykŹródło: Forum, Fot: FORUMgwiazd.com.pl
d2i5xun

Rocznie na śpiączkę zapada w Polsce ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw: drogowych, ale też przemocy. W tej chwili działają dwie kliniki „Budzik” Fundacji „A kogo?”: dla dzieci w Warszawie i dla dorosłych w Olsztynie. W ciągu najbliższych trzech lat organizacja wybuduje w stolicy kolejny oddział dla starszych pacjentów.

50 wybudzeń w 6 lat

Działająca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka klinika „Budzik” pacjentów po ciężkich urazach mózgu wybudza od sześciu lat. Klinika pomaga dzieciom i młodzieży od 2. do 18. roku życia po urazie, który doprowadził do ciężkiego niedotlenienia mózgu. W tym czasie do bliskich wróciło ponad 50 pogrążonych w śpiączce pacjentów.

d2i5xun

Tu wybudziła się m.in. potrącona przez samochód dziewczyna z Ustki, która dwa lata później zatańczyła na swoich 18. urodzinach. Do pełni sił wrócił w „Budziku” także młody chłopak, który miał wypadek na rowerze. Pomogła mu rehabilitacja, ale również rodzice, którzy dawali mu do posłuchania relacje z meczów Realu Madryt. Pacjent reagował, gdy jego idol Ronaldo strzelał gole. Po wybudzeniu piłkarz zaprosił chłopaka do Hiszpanii na mecz swojej drużyny.

Potrzeba powodu, by wrócić

Klinika przy CZD ma 15 łóżek. Wyposażona jest w pełną infrastrukturę do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej. Pacjentami są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

Dzieci leczone są w klinice przez rok, a jeśli to nie wystarczy, ich pobyt może być przedłużony o kolejne trzy miesiące. Pacjenci leczeni są farmakologicznie i zachowawczo. Mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską oraz rehabilitację, a ich bliscy wspierani są przez psychologa. Co więcej - pacjenci mają też zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, prowadzone przez pedagogów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Warszawie.

d2i5xun

Leczenie w „Budziku” jest bezpłatne. Za darmo w klinice przebywają też rodzice i opiekunowie pacjentów, co ma niebagatelne znaczenie dla ich powrotu do zdrowia.

– Bliscy są cały czas przy chorym. Są skarbnicą wiedzy dla lekarzy i rehabilitantów. Nawet ich głosy mają ogromne znaczenie. Pacjent, który jest w śpiączce musi wiedzieć, że tu ktoś na niego czeka, ktoś go kocha. Musi mieć powód, żeby wrócić. Często pojawia się uporczywa myśl: czegoś nie załatwiłem, ktoś mnie potrzebuje. Różne są motywacje – tłumaczy Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji „A kogo?”.

800 pacjentów na 8 miejsc w Olsztynie

Dziś fundacja stoi przed kolejnym wyzwaniem – budową Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Najważniejszy element – pieniądze na inwestycję - już są. Ponad 37 mln zł fundacja otrzyma z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d2i5xun

Klinika powstanie przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Jej pacjentami, podobnie jak w olsztyńskim „Budziku”, który jest częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, będą osoby dorosłe, w większości ofiary wypadków drogowych.

W Olsztynie, od momentu otwarcia kliniki, a więc od końca 2016 roku, wybudziło się już 15 osób. Na olsztyński oddział przyjmowani są pacjenci powyżej 18. roku życia. Kryteria przyjęcia i samo leczenie wyglądają tak samo, jak w budziku dziecięcym.

Potrzeba utworzenia kolejnej kliniki jest duża. – Kolejka oczekujących w Olsztynie wydłużyła się już do ponad 800 osób, a miejsc jest tylko osiem. Dla porównania w „Budziku” dla dzieci pacjenci czekają na przyjęcie około tygodnia – zwraca uwagę Ewa Błaszczyk.

Jak zapowiada prezes Fundacji „A kogo?”, klinika ma być wyposażona w technologię XXII wieku. Pierwsi pacjenci zostaną tam przyjęci w ciągu trzech lat.

d2i5xun

Trzypiętrowy obiekt o powierzchni około 3 tys. m2 będzie wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i diagnostyczny najnowszej generacji. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. W sumie będzie ich 16.

d2i5xun

Podziel się opinią

Share
d2i5xun
d2i5xun
Więcej tematów