Dyrektor więzienia w spa na koszt skazanego

Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju wydawał więźniom przepustki w zamian za łapówki - uważa katowicka prokuratura, która przedstawiła pułkownikowi Zbigniewowi R. cztery zarzuty korupcyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

O zatrzymaniu Zbigniewa R. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne napisała w piątek katowicki dodatek "Gazety Wyborczej". Fakt postawienia zarzutów potwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej z Katowicach Leszek Goławski.

- Zbigniewowi R. przedstawiono cztery zarzuty, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2006-2008 - powiedział prokurator Goławski.

Według prokuratury, w czerwcu 2006 r. dyrektor przyjął 18 kompletów strojów piłkarskich o wartości 2 tys. zł (według "GW" - dla drużyny strażników). W zamian zgodził się na to, by jeden z osadzonych czasowo opuścił więzienie. W grudniu 2006 r. inny osadzony miał opłacić dyrektorowi wyjazd na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

W marcu 2007 dyrektor po raz kolejny miał przyjąć stroje piłkarskie, tym razem warte 2,2 tys. zł, natomiast od kwietnia 2007 do kwietnia 2008 miał skorzystać z darmowych zabiegów kosmetycznych wartych co najmniej tysiąc zł.

- Właścicielem centrum odnowy biologicznej była żona jednego z osadzonych. Osadzony ten dostał za to przepustki czasowe na opuszczenie zakładu karnego - powiedział Goławski.

Po przedstawieniu zarzutów prokuratura zawiesiła dyrektora w wykonywaniu funkcji. R. złożył raport o zwolnienie ze służby - podał rzecznik prokuratury.

Zbigniew R. nie jest jedynym podejrzanym w tej sprawie. Prokuratura postawiła zarzuty także innemu funkcjonariuszowi jastrzębskiego więzienia Jackowi Sz. On także miał w latach 2007-2008 przyjąć czterokrotnie korzyść majątkową w postaci zabiegów kosmetycznych dla siebie i członków rodziny.

Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani o korupcję funkcjonariusze przyznali się do winy. Może im grozić kara do ośmiu lat więzienia.

To kolejni przedstawiciele Służby Więziennej, którym katowicka prokuratura zarzuca korupcję. W piątek przed jastrzębskim sądem ma ruszyć proces byłego szefa śląskiego więziennictwa, a w przeszłości także szefa jastrzębskiego aresztu, Włodzimierza W. i dziewięciu innych oskarżonych. To już trzecia próba rozpoczęcia procesu, dwie poprzednie nie powiodły się z powodu nieobecności części oskarżonych.

Katowicka prokuratura oskarżyła Włodzimierza W. m.in. o korupcję i przekroczenie uprawnień. 10 oskarżonym postawiono w sumie 41 zarzutów. Dziewięć z nich dotyczy Włodzimierza W. Po zatrzymaniu został on odwołany ze stanowiska szefa śląskiego więziennictwa. To najwyższy rangą funkcjonariusz służby więziennej, jaki trafił do aresztu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.