Trwa ładowanie...
26-10-2015 12:39

Dr Sergiusz Trzeciak dla WP: lewica potrzebuje nowych liderów

Czekam nas przetasowanie na lewicy. Nie wierzę w Zjednoczoną Lewicę w dotychczasowym kształcie. Pewnie dojdzie do rozbicia tego środowiska - powiedział w programie #dziejesienazywo dr Sergiusz Trzeciak, politolog i ekspert ds. wizerunku politycznego. W jego opinii środowiskiem, które może przejąć lewicowych wyborców jest ugrupowanie Razem. Z kolei Rafał Woś w #dziejesienazywo powiedział, że "Partia Razem może zmienić polską kulturę polityczną".

Share
d26pqrn

Politolog dr Ewa Marciniak zauważyła, że do porażki Zjednoczonej Lewicy przyczynił się Adrian Zandberg, ale to nie była jedyny powód przegranej. - Przyczyny leżą gdzieś głębiej. Po pierwsze, to "opatrzenie się" Leszka Millera lewicowej publiczności politycznej. Po drugie, był to brak spójnej i wcześnie sformułowanej koncepcji programowej. Barbara Nowacka pojawiła się zbyt późno - stwierdziła ekspertka.

- Barbara Nowacka była nową twarzą, ale nie nowym liderem. Tymczasem lewica, jeśli chce przetrwać, to musi wykreować nowych liderów. Na to większe szanse ma Razem - ocenił dr Trzeciak.

Szczuka: nie będzie lewicy w polskim Sejmie

- Nie było jedności na lewicy, dlatego wynik rozbił się na Zjednoczona Lewicę i Partię Razem. To spowodowało, że pierwszy raz od 1989 roku nie będzie lewicy w polskim Sejmie - powiedziała WP Kazimiera Szczuka z Twojego Ruchu. Dodała, że "wszyscy dali z siebie maksimum wysiłku", ale niestety działalność Partii Razem doprowadziła do "rozproszenia wyników". - Partia Razem działała trochę na zasadzie "psa ogrodnika", stawiając sobie za wroga Zjednoczoną Lewicę - wyjaśniła Szczuka.

Według Szczuki, PiS "będzie rządził tak źle, że odbędą się przyspieszone wybory". - Będzie dawał ludziom poczucie triumfu, ale potem okaże się, że będzie gorzej - dodała.

d26pqrn

Woś: Partia Razem może zmienić polską kulturę polityczną

- Partia Razem swoją wiarygodność buduje na tym, że chce być inna, na początku zawsze jest trudno. Jeżeli im się uda, to może zmienią polską kulturę polityczną - powiedział w programie #dziejesienazywo Rafał Woś z "Polityki". Dodał, że teraz najważniejszym zadaniem przed Partią Razem, jest przyzwyczajenie wszystkich, że "nie jest to partia Adriana Zandberga", tylko "kilkuosobowa grupa zarządcza, która kieruje partią".

d26pqrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26pqrn
d26pqrn
Więcej tematów