WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dorośli też mogą cierpieć na ADHD

Wielu dorosłych z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) nie jest właściwie leczonych - informuje "British Journal of Psychiatry".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

ADHD wśród dzieci jest szeroko znane (to "nieznośne" dzieci, mające problemy z koncentracją i bardzo ruchliwe). Jednak według prof. Philipa Ashersona z londyńskiego Maudsley Hospital aż u 65 procent dzieci objawy utrzymują się także w wieku dorosłym. Należą do nich depresja, lęki oraz impulsywność i trudności z utrzymaniem związków.

Dzięki nagłośnieniu w mediach problemu ADHD coraz więcej dorosłych rozpoznaje u siebie jego objawy i zgłasza się do lekarza. Jednak w wielu wypadkach lekarze stawiają niewłaściwą diagnozę. Tymczasem - podobnie jak w przypadku dzieci - dorosłym mogłyby pomóc leki, na przykład metylofenidat (Ritalin). Choć takie leki mają w zasadzie działanie pobudzające, osoby z ADHD pod ich wpływem się uspokajają.

Jak twierdzi prof. Asherson, nieleczone ADHD u dorosłych jest bardzo kosztowne dla społeczeństwa- - częściej korzystają z opieki medycznej, ponieważ palą, piją alkohol, zażywają narkotyki i ulegają wypadkom. Potrzebne są badania, aby określić częstość zaburzeń psychicznych wśród dorosłych.

WP

W Polsce najbardziej chyba znanym dorosłym przyznającym się do ADHD jest telewizyjny showman Szymon Majewski.

Polub WP Wiadomości
WP
WP