Dobra Kawiarnia już działa - tu obsłużą Cię osoby niepełnosprawne intelektualnie

2 lipca przy ul. Nowowiejskiego w Poznaniu otwarto Dobrą Kawiarnię - lokal, którego personel stanowią osoby niepełnosprawne intelektualnie. Dzięki pracy mogą nie tylko zarabiać pieniądze, ale przede wszystkim integrować się ze społeczeństwem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobra Kawiarnia już działa - tu obsłużą Cię osoby niepełnosprawne intelektualnie
(WP, Fot: Zenon Kubiak)

Dobra Kawiarnia to wspólny projekt poznańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Stowarzyszenia „Na Tak”. Wspólnymi siłami powołano Dobrą Spółdzielnię Socjalną, której celem jest stworzenie miejsca, gdzie podopieczni warsztatów terapii zajęciowej będą mogli pracować.

- Pomysł wziął się stąd, że dla osób niepełnosprawnych intelektualnie nie ma perspektyw na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy sami stworzyć dla nich miejsce zatrudnienia – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Agnieszka Frankowska, wiceprezes Dobrej Spółdzielni Socjalnej.

Pomysłodawcom udało się dostać 100 tys. zł na realizację projektu, kolejne kilkanaście tysięcy złotych udało się pozyskać dzięki platformie PolakPotrafi.pl. 2 lipca w samo południe kawiarnia zaczęła działać przy ul. Nowowiejskiego 15.

- Takie oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 31 lipca, ale już jesteśmy otwarci, zapraszamy codziennie od godz. 8 do 18 – mówi Frankowska. – Na razie się docieramy, ale już można u nas napić się różnych rodzajów kawy, albo coś zjeść. Dzisiaj mamy w menu zupę jarzynową i tartę z truskawkami – dodaje.

Dzięki Dobrej Kawiarni pracę znalazła m.in. Ewa Sołtysiak z zespołem Downa.

- Bardzo mi się podoba ta praca, bo to zawsze coś nowego i ciągle się uczę nowych rzeczy – mówi kelnerka.

(fot. WP)
Podziel się

Jedną z pierwszych klientek Dobre Kawiarni była w czwartek Katarzyna Łakomiec.

- Mieszkam w pobliżu i od dłuższego czasu widziałam, że trwają tu wielkie przygotowania, więc kiedy dzisiaj zobaczyłam, że jest otwarte, weszłam i zamówiłam sok – mówi. – Bardzo mi się to podoba, że pracują tu osoby niepełnosprawne, które w ten sposób mogą się integrować – dodaje.

Ceny w Dobrej Kawiarni nie należą do wygórowanych. Zupa kosztuje tylko 6 zł, tarta z truskawkami 7 zł, a za filiżankę cappuccino zapłacimy także tylko 7 zł. Co istotne, kawę możemy tutaj dostać także w wersji na wynos.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.