Trwa ładowanie...
d3urqil

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Zapraszamy na Dolny Śląsk

Zwiedzanie laboratoriów Politechniki Wrocławskiej, koncert Martyny Jakubowicz w srebrnogórskiej twierdzy i rajdy rowerowe – wszystko na Dniach Otwartych Funduszy Europejskich na Dolnym Śląsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Zapraszamy na Dolny Śląsk
(mat.pras.)
d3urqil

W najbliższy weekend – od 10 do 12 maja – firmy i instytucje z całej Polski, które otrzymały dotację z Unii Europejskiej, zapraszają zwiedzających do swoich siedzib. Aby sprawdzić, co będzie się działo w Twojej okolicy, zajrzyj na stronę www.dniotwarte.eu. To ważne, ponieważ na wiele imprez i spotkań obowiązują zapisy.

Wyjątkowo bogatą ofertą może pochwalić się w tym roku Dolny Śląsk.

Tajemnicze laboratoria

d3urqil

Kompleks Politechniki Wrocławskiej GEO-3EM to unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii. Jego budowa kosztowała ponad 102 mln zł, a znaczna część środków pochodzi z dotacji unijnej. W sobotę, 11 maja, zapraszamy na zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów.

Wycieczka po GEO -3EM zaprowadzi uczestników m.in. do laboratorium czujników dla inteligentnych obiektów oraz systemów przesyłania danych, gdzie badane są urządzenia, służące np. w medycynie - do monitorowania stanu pacjenta, a w kopalniach - do wykrywania groźnego metanu.

Wielu wrażeń dostarczy także laboratorium dynamiki i bezpieczeństwa pojazdów, w którym najciekawszym elementem jest symulator samochodu. Ta kabina ciężarówki wraz z otoczeniem (ekran, na którym wyświetlany jest film imitujący drogę) służy do szczegółowego badania reakcji kierowców na zdarzenia drogowe, a nawet rejestruje jak zmieniają się jego parametry życiowe.

Na zwiedzanie laboratoriów trzeba się zapisać poprzez stronę www.evenea.pl. Zapisy dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zostały uruchomione kilka dni temu – trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

d3urqil

Atrakcje w miasteczku unijnym

Tuż przy budynku Politechniki przy ul. Na Grobli we Wrocławiu rozłoży się również miasteczko unijne z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Będzie można skorzystać z porad kosmetyczki i zbadać stan skóry, a o urokach twierdz w Srebrnej Górze oraz w Kłodzku opowiedzą przewodnicy przebrani w historyczne stroje.

Pracownicy Starej Kopalni z Wałbrzycha wyczarują cuda z origami, a z Huty Julia wprowadzą w tajniki grawerowania na szkle kryształowym. Dla najmłodszych nie lada niespodziankę przygotują strażacy z Trzebnicy – będzie można usiąść w szoferce prawdziwego wozu gaśniczego, uruchomić syrenę i przebrać się w uniform strażaka.

Ponadto zapraszamy na degustację regionalnych miodów i zabawne zdjęcia z fotobudki. W tym dniu przejazd Polinką, kolejką łączącą budynki Politechniki Wrocławskiej przez Odrę, będzie za darmo, a ci, którym dopisze szczęście w kole fortuny wygrają vouchery na zwiedzanie dolnośląskich zabytków. Początek imprezy o godz. 11.

d3urqil

Aktywnie i ekologicznie

Single track to wąska, jednokierunkowa ścieżka o różnym stopniu trudności, przeznaczona dla górskich rowerzystów. Na Dolnym Śląsku takie trasy liczą kilkaset kilometrów i wciąż budowane są nowe. Z okazji DOFE kilka gmin organizuje rajdy rowerowe.

W otoczeniu przyrody – na trasach są punkty widokowe zapierające dech w piersiach - amatorzy rowerów będą mogli sprawdzić swoje siły, a dodatkowo obejrzeć specjalistyczne pokazy ratowników górskich czy skorzystać z poczęstunku. I tak na przykład już w piątek, 10 maja, na uroczyste otwarcie Kaczawskich Single Tracków zaprasza gmina Świerzawa, a dzień później z Pętli Hrabiowskiej koło Barda wyruszą rowerzyści trasą Singletrack Glacensis. Obowiązują stroje sportowe.

Podczas Dni Otwartych wiele firm i instytucji pozwala odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień. Dlatego tym ciekawsza może wydawać się w wizyta w PSZOK-u w Wałbrzychu czy w oczyszczalni ścieków w Kobierzycach. W tym pierwszym zakładzie poprzez gry i zabawy (przewidziana jest gra terenowa) będzie można poznać zasady segregowania odpadów, w drugim uczestnicy dowiedzą się co się dzieje z brudną wodą z gospodarstw domowych oraz jak zamienić ścieki w czystą wodę.

d3urqil

Warsztatów moc

Huta Julia słynie na całym świecie z wyrobów ze szkła kryształowego. Elegancka zastawa gości nawet na stołach królewskich! W najbliższą sobotę, w swojej siedzibie w Piechowicach, pod okiem animatora każdy będzie mógł spróbować swych sił jako zdobnik kryształu. Uczestnicy wytworzą niecodzienną szklaną biżuterię, pomalują szklane przedmioty i stworzą wazon. Takie pamiątki zabiorą do domu.

Również w sobotę zajęcia edukacyjne dla dzieci proponuje Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie. Na wspólne zwiedzanie, zabawy i gry związane z odkrywaniem zjawisk geologicznych zapraszane są już nawet czterolatki. Nieco starszych zainteresuje zapewne wizyta w Bielawie.

To tutaj jest Centrum Poszanowania Energii, które skupia się na produkcji i wykorzystaniu energii (również ze źródeł odnawialnych) w życiu codziennym, oraz położona w parku krajobrazowym Gór Sowich Szkoła Leśna ze ścieżką edukacyjną. Nie zabraknie doświadczeń, „podglądania” przyrody i… grilla.

d3urqil

Podziel się opinią

Share

d3urqil

d3urqil
Więcej tematów