Dla prezydenta Iranu zasłonięto rzeźby w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie z elementami nagości

• W poniedziałek wieczorem prezydent Iranu Hasan Rowhani zwiedzał Muzea Kapitolińskie w Rzymie
• Przez wyraz szacunku dla irańskiej kultury i wrażliwości całkowicie zasłonięto statuy z wszelkimi elementami nagości
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hasan Rowhani podczas wizyty we Włoszech
Hasan Rowhani podczas wizyty we Włoszech (PAP/EPA)

Specjalne środki ostrożności, a raczej - jak zauważają włoskie media - przyzwoitości, zastosowano w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie, gdzie w poniedziałek wieczorem był prezydent Iranu Hasan Rowhani. Całkowicie zasłonięto statuy z wszelkimi elementami nagości.

Na Kapitolu irański przywódca został podjęty kolacją przez premiera Włoch Matteo Renziego. Wydano ją w lokalu na tarasie ostatniego piętra Muzeów, z którego rozciąga się widok na zabytki starożytności.

Na korytarzach pałacu, który zwiedził Rowhani oprowadzany przez szefa włoskiego rządu, ustawiono wysokie białe zastawki - parawany całkowicie zasłaniające prezentowane tam antyczne figury nagich kobiet i mężczyzn.

Podkreśla się, że był to wyraz szacunku dla irańskiej kultury i wrażliwości. Z tego samego powodu w czasie uroczystej kolacji z premierem, jak i obiadu z prezydentem Sergio Mattarellą, nie podano wina.

Film przedstawiający obyczajową "ingerencję" w zbiory Muzeów Kapitolińskich opublikowały włoskie gazety na swych stronach internetowych.

Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Iranu

Obserwatorzy nie wykluczają, że Hassan Rowhani może zaprosić papieża Franciszka do Teheranu. Iran i Watykan nie zerwały nigdy stosunków dyplomatycznych, nawet w najgorętszym okresie islamskiej rewolucji ajatollaha Chomeiniego.

Ostatnim irańskim przywódcą, który odwiedził Stolicę Apostolską, był prezydent Mohammad Chatami, którego w 1999 roku przyjmował Jan Paweł II.

Niecałe dwa tygodnie temu, podczas noworocznego spotkania z członkami korpusu dyplomatycznego, na pierwszym miejscu listy pozytywnych wydarzeń ubiegłego roku Franciszek wymienił "porozumienie w sprawie irańskiej broni atomowej, które - jak ma nadzieję - przyczyni się do stworzenia klimatu odprężenia w tym regionie".

Przypuszcza się, że będzie to też jednym z tematów rozmowy papieża z prezydentem Iranu. Franciszek na pewno poruszy też sprawę prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz wykorzystywania religii jako pretekstu do przemocy i terroryzmu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.