ycipk-2u4a2b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
discovery

Discovery wylądował

Po prawie dwutygodniowym locie na orbicie okołoziemskiej, w poniedziałek punktualnie o godz. 9.14 czasu lokalnego (15.14 czasu polskiego) na lotnisku Centrum Kosmicznego im. J.F.Kennedy'ego na Florydzie wylądował bezpiecznie amerykański prom kosmiczny Discovery.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Discovery wylądował
(AFP)
ycipk-2u4a2b
Podziel się

Zobacz galerię:
Start promu Discovery

Była to dopiero druga misja wahadłowca kosmicznego od czasu katastrofy w lutym 2003 r. promu Columbia. Columbia eksplodowała przy wchodzeniu w atmosferę wskutek uszkodzenia izolacji termicznej jednego ze skrzydeł przez oderwany przy starcie fragment powłoki kadłuba.

ycipk-2u4a2b

Po tym wypadku NASA przerwała loty wahadłowców na ponad 2 lata i wydała ponad jeden miliard dolarów na zmniejszenie ryzyka kolejnej katastrofy. Po przerwie wznowiono je w zeszłym roku misją Discovery, który musiał wtedy lądować w Kalifornii z powodu złej pogody na Florydzie.

Wahadłowiec wystartował tym razem 4 lipca - w Święto Niepodległości - z siedmiorgiem astronautów na pokładzie, dowożąc zaopatrzenie do krążącej po orbicie międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS) i dokonując na niej napraw sprzętu. Astronauci odbyli trzy spacery w przestrzeni kosmicznej.

Misja była jednak skoncentrowana głównie wokół testów mających sprawdzić bezpieczeństwo lotów. Wypadły one pomyślnie. Badano przede wszystkim osłonę termiczną promu.

W odróżnieniu od zeszłorocznego lotu, nie stwierdzono oderwania się większych ilości izolacji pianowej od kadłuba zewnętrznego zbiornika paliwa. Do sprawdzenia skrzydeł i dziobu statku astronauci użyli specjalnych czujników umieszczonych na końcu wysięgnika długości ok. 17 metrów przymocowanego do ramienia-robota.

ycipk-2u4a2b

Pod koniec lotu pewne obawy wzbudził wyciek z pomocniczego generatora energii, gdyż nie było wiadomo czy chodzi o łatwopalna hydrazynę, czy o nieszkodliwy azot. Wyciek okazał się, na szczęście, minimalny.

Jeden z uczestników misji Discovery, Niemiec Thomas Reiter, pozostał na stacji kosmicznej dołączając do dwóch pracujących już tam astronautów. Pozostali członkowie załogi: Steven Lindsey (dowódca), Mark Kelly, Michael Fossum, Piers Sellers, Lisa Novak i Stephanie Wilson, powrócili na Ziemię.

27 sierpnia NASA planuje kolejny lot, tym razem wahadłowca Atlantis. Jego załoga ma przewieźć na ISS dźwigar do zamontowania jej kolejnego modułu konstrukcyjnego.

Stacja, której montowanie rozpoczęto w 19998 r., jest zbudowana dopiero w połowie. NASA chce zakończyć budowę w 2010 r.

ycipk-2u4a2b

Tomasz Zalewski

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2u4a2b

ycipk-2u4a2b
ycipk-2u4a2b