Trwa ładowanie...
d3kow1w

"Die Welt”: Niemcy zamierzają zrezygnować z Patriotów

Jaki system rakietowy wybrać - Patrioty czy MEADS? Polska zdecydowała się na ten pierwszy, Niemcy skłaniają się ku drugiemu rozwiązaniu, chociaż ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. O trudnym wyborze pisze "Die Welt”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakiety Patriot niebawem mogą bronić polskiego nieba
Rakiety Patriot niebawem mogą bronić polskiego nieba (WP.PL)
d3kow1w

Baterie Patriot znajdują się na wyposażeniu Bundeswehry od połowy lat 80. Niemieckie ministerstwo obrony oraz główny inspektor Bundeswehry Volker Wieker trzy lata temu podjęli decyzję o zastąpieniu Patriotów systemem MEADS (Medium Extended Air Defense System) oferowanym przez konkurenta Raythenona – firmę Lockheed Martin.

Umowa na Patrioty wreszcie podpisana. Zobacz, ile kosztuje bezpieczeństwo i co dają nam te rakiety.

d3kow1w

Raytheon nie rezygnuje

Zdaniem opiniotwórczego "Die Welt” Raytheon nie uznał się jednak za pokonanego, nie poddaje się i próbuje nadal skłonić niemieckie władze do zmiany decyzji. Ponad dwa lata temu producent Patriotów nawiązał strategiczną współpracę z niemieckim gigantem zbrojeniowym Rheinmetall.

Przedstawiciele Raytheona i Rheinmetall prowadzą intensywną działalność lobbingową wśród niemieckich parlamentarzystów i wojskowych, namawiając ich do zmiany decyzji.

Ten rok zdecyduje

Wymiana systemu obrony rakietowej ma nastąpić dopiero po 2025 roku, jednak ostateczne umowy w tej sprawie podpisane mają być w tym roku – informuje berliński dziennik.

d3kow1w

Szef Rheinmetall Armin Papperger powiedział niedawno na spotkaniu z politykami i wojskowymi, że jego firma i amerykański partner mogą zaoferować Bundeswerze system o identycznych właściwościach jak MEADS za połowę ceny. Niemiecki przedsiębiorca argumentował, że system Patriot jest systemem gotowym, wymagającym jedynie dalszego rozwoju, podczas gdy sprzęt oferowany przez konkurencję znajduje się dopiero na etapie projektu. Ostrzegł, że koszt MEADS może się zwiększyć w toku prac nawet dwukrotnie.

Rheinmetall podkreśla, że Patriot oferuje kompleksowy system ochrony przed atakami z powietrza, niezależnie od źródła i odległości. Oferowany przez Raytheon sprzęt chroni zarówno przed pociskami moździerzowymi, jak też atakami dronów, śmigłowców i rakiet.

Zdaniem producenta Patriotów wybór przez Niemcy innego systemu niż większość sojuszników nie jest rozsądny. System Patriot posiadają oprócz USA także Holandia, Hiszpania, Grecja, Szwecja, Polska i Rumunia – wymienia "Die Welt”.

Redakcja informuje, że decyzja o zastąpieniu Patriotów systemem MEADS mogłaby zostać zmieniona tylko w przypadku, gdyby władze uznały, że ryzyko wzrostu kosztów tej inwestycji jest zbyt wysokie.

d3kow1w

Umowa o kupnie MEADS ma zostać wynegocjowana do końca roku i następnie przedłożona parlamentowi.

Zwolennicy MEADS podkreślają, że zastosowane w tym systemie rozwiązania techniczne pozwalają na wbudowanie czujników najnowszej generacji, skutecznych w przypadku ataku superszybkiej broni, której budowę zapowiedział niedawno prezydent Rosji Władimir Putin.

Wpadki Patriotów

Berliński dziennik pisze, że jeśli lobbyści Patriotów chcą nadal zabiegać o zmianę decyzji w Niemczech, muszą najpierw "wyjaśnić kilka wpadek” z udziałem tego systemu.

d3kow1w

Podczas niedawnego ataku jemeńskich partyzantów na stolicę Arabii Saudyjskiej doszło do uruchomienia systemu Patriot, który nie zadziałał, zdaniem ekspertów, tak jak powinien. Jedna z rakiet wybuchła zaraz po starcie, druga nie trafiła w cel, zawróciła i spadła na miasto. Podczas tego incydentu co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

Innym przykładem, podważającym zdaniem "Die Welt” niezawodność systemu Patriot, był alarm w Izraelu wywołany zwykłym ostrzałem z broni maszynowej. Wskutek błędnego alarmu doszło do odpalenia przez baterie Patriot dziesięciu rakiet bez wyznaczenia konkretnego celu – czytamy w opiniotwórczej gazecie.

Przeczytaj także:
SIPRI: Rosną globalne wydatki na zbrojenia, także w Polsce
Pierwsze kroki unii obronnej

Jacek Lepiarz, Berlin

d3kow1w

Podziel się opinią

Share
d3kow1w
d3kow1w
Więcej tematów