ycipk-29wadj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Detektyw Rutkowski aresztowany na trzy miesiące

Sąd Rejonowy w Katowicach aresztował na trzy miesiące podejrzanego o współpracę z mafią paliwową detektywa i byłego posła Samoobrony Krzysztofa Rutkowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Detektyw Krzysztof Rutkowski w drodze do sądu
Detektyw Krzysztof Rutkowski w drodze do sądu (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
ycipk-29wadj

Wiceprezes sądu Joanna Sienkiewicz-Bitka poinformowała dziennikarzy o tej decyzji w katowickim szpitalu MSWiA. Przewieziono tam Rutkowskiego po tym, jak zasłabł na sali sądowej podczas posiedzenia w sprawie jego aresztowania. Podejrzany wciąż przebywa w szpitalu.

Zgodnie z decyzją sądu, Rutkowski będzie aresztowany do 22 października. To, jak długo pozostanie w szpitalu, będzie zależało od wyników badań. Do tego czasu będzie pilnowany przez funkcjonariuszy ABW.

Wydając postanowienie o aresztowaniu Rutkowskiego, sąd podzielił argumenty prokuratury, która uzasadniła wniosek o aresztowanie surową karą, grożącą podejrzanemu i obawą, że mógłby utrudniać śledztwo.

ycipk-29wadj

Decyzja w sprawie aresztu dla Rutkowskiego miała zapaść około południa. Krótko po rozpoczęciu odbywającego się za zamkniętymi drzwiami posiedzenia podejrzany zasłabł. Reporterzy dowiedzieli się o tym od pracowników sądu, którzy wnosili do sali m.in. wodę i wentylator. Po przyjeździe karetki pogotowia ratunkowego lekarz zdecydował, że podejrzanego trzeba zabrać na badania.

Przed zasłabnięciem Rutkowskiego sąd nie zdążył odczytać sentencji postanowienia o areszcie. Tymczasem 24-godzinny termin, w którym miała zapaść decyzja, upływał ok. godz. 16. Dlatego skład sędziowski podjechał do szpitala MSWiA, aby tam kontynuować posiedzenie.

Po przeprowadzeniu badań i odebraniu opinii od lekarzy uzyskaliśmy informację, że podejrzany może uczestniczyć w dalszym ciągu posiedzenia. Już w warunkach szpitalnych trwało procedowanie sądu i sąd ogłosił swoje postanowienie - oświadczyła wiceprezes Sienkiewicz-Bitka.

Dyrektor naczelny placówki Henryk Szczerba poinformował dziennikarzy, że "pod względem internistycznym i neurologicznym nie było przeciwwskazań do uczestnictwa podejrzanego w posiedzeniu sądu", ale zaznaczył, że w dalszym ciągu konieczne jest pozostawienie pacjenta w szpitalu MSWIA i przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

ycipk-29wadj

Rutkowski został zatrzymany w nocy z soboty na niedzielę przez ABW. Jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, powoływanie się w zamian za korzyści majątkowe na wpływy w instytucjach państwowych i poświadczanie nieprawdy.

Zatrzymanie i aresztowanie Rutkowskiego ma związek z prowadzonym od 2002 r. śledztwem w sprawie śląskiego barona paliwowego Henryka M. To aresztowany od kilku lat właściciel firmy paliwowej z Siemianowic Śląskich, podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa, które naraziły Skarb Państwa na straty sięgające setek milionów złotych. Zdaniem prokuratury, współdziałając z M., Rutkowski naraził państwo na stratę trzech mln zł.

Według ABW i prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że detektyw pomógł Henrykowi M. w "wypraniu" pieniędzy pochodzących z przestępstw paliwowych. Miał zgłosić w urzędzie skarbowym przyjęcie od niego fikcyjnej pożyczki w wysokości 500 tys. zł. Powołując się na wpływy w Sejmie i organach ścigania Rutkowski miał też zapewniać Henryka M., że uniknie on odpowiedzialności karnej. Po zatrzymaniu "barona" miał zaś obiecywać mu załatwienie wyjścia za kaucją i odpowiadanie z wolnej stopy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że aby zalegalizować zapłatę za te przysługi Rutkowski wystawił w ramach kierowanych przez siebie firm faktury VAT na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł za fikcyjne konsultacje i doradztwo na rzecz firmy Em-Trans, której współwłaścicielem był Henryk M.

ycipk-29wadj

Jak po niedzielnym przesłuchaniu informował obrońca Rutkowskiego, detektyw złożył obszerne wyjaśnienia, nie przyznał się też do stawianych mu zarzutów. W niewinność Rutkowskiego wierzą pracownicy jego biura detektywistycznego, którzy w poniedziałek wystosowali oświadczenie w tej sprawie. Według szacunków podawanych przez ABW, działalność Henryka M. i współpracujących z nim ludzi w latach 1999-2003 naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości ok. 430 mln zł. Chodzi o zobowiązania w zakresie podatku akcyzowego, VAT oraz odsetek. W sprawie podejrzanych jest 36 osób, 10 z nich zostało aresztowanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono u podejrzanych 54 mln zł.

Według śledczych, w przestępczy proceder zaangażowani byli inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz osoby reprezentujące środowiska polityczne i prawnicze, którym przedstawiono zarzuty między innymi przyjęcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy.

W ramach śledztwa ABW zatrzymano m.in. kierowniczkę katowickiego Urzędu Kontroli Skarbowej Mariolę B., która miała przyjmować łapówki od Henryka M. w zamian za uprzedzanie go o planowanych kontrolach skarbowych. W grupie podejrzanych w tej sprawie osób jest także mecenas Andrzej D., do czasu zatrzymania związany z Samoobroną, któremu na początku ub. roku prokuratura zarzuciła pranie brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstw paliwowych na kwotę ponad 73 mln zł. D. jest zawieszony w czynnościach zawodowych od 13 stycznia ubiegłego roku.

Wątek korupcyjny sprawy Henryka M. prowadzi prokuratura w Gliwicach. Na jej polecenie w maju tego roku ABW zatrzymała znanego katowickiego adwokata Romana M. Miał on - powołując się na wpływy w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach - usiłować wyłudzić od Henryka M. dwa mln złotych, obiecując w zamian pomoc w uchyleniu aresztu. Miał też nakłaniać Henryka M. do składania fałszywych zeznań. Także Roman M. krótko po przedstawieniu mu zarzutów został zawieszony w wykonywaniu czynności zawodowych adwokata.

ycipk-29wadj

Wcześniej na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano trzy osoby, m.in. radcę prawnego z Warszawy oraz byłą urzędniczkę Ministerstwa Finansów. Postawiono im zarzuty płatnej protekcji i nakłaniania świadka do fałszywych zeznań.

Rutkowski jest podejrzanym w dwóch innych prowadzonych na Śląsku śledztwach. W marcu bytomska prokuratura zarzuciła mu, że w ubiegłym roku w tym mieście bezprawnie pozbawił wolności trzy osoby i złamał przepisy ustawy usługach detektywistycznych. Z kolei - zdaniem prokuratury w Rybniku - bezprawna była też akcja ludzi Rutkowskiego w szkole w Książnicach. Także w tej sprawie detektyw usłyszał zarzuty.

W rozmowach z dziennikarzami Rutkowski mówił, że jest szykanowany przez organy ścigania na Śląsku, a jego kłopoty są konsekwencją jego działań "ośmieszających" prokuraturę i policję, które nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa obywatelom.

Krzysztof Rutkowski zasłynął wieloma spektakularnymi akcjami, przeprowadzanymi nie tylko w Polsce; często w światłach kamer. Często zarzucano mu działania na granicy prawa, a nawet jego przekraczanie.

ycipk-29wadj

Np. we wrześniu 2002 roku posługując się paszportem dyplomatycznym detektyw zatrzymał w czeskim Cieszynie Polaka Dawida S., podejrzanego o udział w zabójstwie notariuszki z Oświęcimia. Czeskie MSZ zaprotestowało przeciwko działaniom Rutkowskiego uważając, że naruszył on międzynarodowe zasady stosowane w takich sytuacjach i m.in. nie zawiadomił czeskiej policji.

Wśród najgłośniejszych akcji Rutkowskiego wymieniane jest też zatrzymanie w marcu tego roku dwóch mężczyzn podejrzewanych o szantażowanie piosenkarki Edyty Górniak. Na początku ubiegłego roku Rutkowski zatrzymał świadka koronnego w sprawie prowadzonej przez katowicką prokuraturę. Mężczyzna próbował wymusić 100 tys. dolarów od rodzin, których bliscy zostali aresztowani na podstawie jego zeznań.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29wadj

ycipk-29wadj
ycipk-29wadj