Demonstracja przed siedzibą BBC w Londynie przeciwko emisji filmu "Nasze Matki, Nasi Ojcowie"

Protest, który odbędzie się w najbliższy wtorek 3 września o godzinie 11, jest wyrazem sprzeciwu wobec planu wyemitowania filmu "Nasze Matki, Nasi Ojcowie" na kanale BBC TWO. Miejsce demonstracji: siedziba BBC w Londynie. Swoją obecność, w zaledwie kilka dni, zapowiedziało już ponad sto osób. Organizatorzy - stowarzyszenie młodzieży patriotycznej Patriae Fidelis i organizacja Reduta Dobrego Imienia - nie poprzestaną jednak tylko na demonstracji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakaty zachęcające do udziału w demonstracji rozklejane są po całym Londynie
Plakaty zachęcające do udziału w demonstracji rozklejane są po całym Londynie (WP.PL, Fot: Patriae Fidelis)

- Wysłaliśmy stosowne listy do odpowiednich organów publicznych oraz petycję do samej BBC - wyjaśnia prezes Patriae Fidelis, Jurek Byczyński. PF wystosuje również list do Przewodniczącego Rady Telewizji ZDF w Niemczech w ramach akcji protestacyjnej Towarzystwa Patriotycznego.

- Sposób, w jaki Polacy i Armia Krajowa zostali przedstawiani w niemieckiej produkcji obraża nas i przyczynia się do budowania fałszywego wyobrażenia o historii. W naszym odczuciu to kwestią honoru jest sprzeciwianie się takiej polityce historycznej - mówi Wirtualnej Polsce Byczyński. - Kilku naszych działaczy ma w rodzinie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i również w ich ocenie film powinien zostać wycofany - dodaje.

- Ten film przedstawia Polaków wręcz jako biologicznych antysemitów - dodaje Maciej Świrski w imieniu Polskiej Reduty Dobrego Imienia i podkreśla, że takie przedstawianie historii również w ocenie wielu historyków ma na celu przerzucenie odpowiedzialności za holokaust z Niemców na Polaków.

- Film jest historycznym kłamstwem, a emisja tej produkcji przez BBC przyczyni się do zbudowania fałszywego obrazu Polaków i żołnierzy Armii Krajowej w oczach Brytyjczyków. Dlatego Polacy powinni zmobilizować się i dołączyć do nas we wtorek - mówi biorący udział w organizacji protestu i autor listu do BBC, Kay Lancucki.

Organizatorzy zwracają uwagę, że planowana demonstracja ma charakter pokojowy. "Wszelkie bannery i transparenty muszą zostać wcześniej uzgodnione z organizatorami. Prosimy o przynoszenie ze sobą polskich flag" - czytamy na oficjalnej stronie Patriae Fidelis.

W piśmie skierowanym przez Redutę do szefa działu telewizyjnego BBC Danny'ego Cohena czytamy, że niemiecka produkcja jest "przykładem antypolskiego oszczerstwa, znieważającego pamięć Polaków walczących z niemieckimi okupantami", w tym bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej. Drugi list, o podobnej treści, zostanie wysłany przez Patriae Fidelis do Anthonyego Halla, dyrektora BBC.

Pod listem podpisali się m.in. Marzena Schejbal - prezes Armii Krajowej w Londynie, Barbara Hamilton - była prezes Ogniska Polskiego w Londynie, Carol Celinska-Dove w imieniu United States Holocaust Memorial Museum, Jan Mokrzycki - były prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Ryszard Parulski - wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz wielu innych reprezentantów głównych polonijnych stowarzyszeń.

Kontrowersyjny film w reżyserii Philippa Kadelbacha ma zostać wyemitowana przez BBC pod tytułem "Generation War" jeszcze w tym roku.

Demonstracja odbędzie się 3 września o godzinie 11 pod siedzibą BBC: Portland Place, W1A 1AA.

Z Londynu dla WP.PL Katarzyna Szewczuk

Polub WP Wiadomości