Trwa ładowanie...
dajkg3l

Czy Pomorze doczeka się zintegrowanego systemy wynajmu rowerów?

Trójmiasto stara się o metropolitarny rower miejski. System funkcjonuje od 2013 roku Sopocie. Jednak w tym sezonie nie został jeszcze uruchomiony. Czy Pomorze doczeka się zintegrowanego systemy wynajmu rowerów?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Pomorze doczeka się zintegrowanego systemy wynajmu rowerów?
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
dajkg3l

- Wielokrotnie próbowaliśmy podejmować rozmowy z operatorem w sprawie tego, jak będzie wyglądać sezon Roweru Trójmiejskiego w 2015 roku. Miasto zgodziło się na przesunięcie startu systemu najpóźniej na 1 kwietnia - mówi Justyna Mazur z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w sopockim magistracie.

W Trójmieście tylko Sopot posiada własny system rowerów miejskich. Ruszył on w październiku 2013 roku. W ubiegłym roku od kwietnia do zamknięcia sezonu we wrześniu skorzystało z miejskich rowerów łącznie siedem tysięcy mieszkańców oraz gości. Rowery można wypożyczać w ośmiu stacjach uruchomionych na terenie miasta.

- Sygnalizowaliśmy w rozmowach z Urzędem Miasta, że pilotażowy system rowerów miejskich, uruchomiony w Sopocie, między innymi ze względu na niewielką skalę, małą liczbę stacji i brak wsparcia finansowego ze strony miasta jest dla naszej firmy deficytowy. Firma szuka obecnie partnerów zainteresowanych współpracą przy tym projekcie - mówi Michał Dąbrowski, reprezentant operatora rowerów.

dajkg3l

Gdańsk o miejski system rowerowy starał się już w 2011 roku. Pojawiły się nawet projekty wyglądu rowerów oraz stacjo dokujących. Jednak w efekcie problemów finansowych dotychczasowy inwestor wycofał się z oferty, a nowego nie odnaleziono. Początkowo mówiło się o ponad tysiącu rowerów rozlokowanych w 50 punktach Głównego Miasta oraz Wrzeszcza.

W kwietniu 2014 roku pojawił się nowy pomysł, aby na terenie 36 gmin pojawił się jeden, metropolitarny system wypożyczania rowerów w ramach Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Jesteśmy na etapie wstępnym negocjacji z Urzędem Marszałkowskim. Chcieliśmy, aby projekt był współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak nie ma to zgody marszałka - mówi Wirtualnej Polsce Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy.

Miasto pokryte jest relatywnie gęstą siecią ścieżek rowerowych. Każdy amator dwóch kółek ma do dyspozycji prawie 530 kilometrów różnych tras. Niewielka część z nich powstała w efekcie wydzielenia pasa rowerowego na jezdni. Infrastrukturę o podobnej długości posiadają jedynie Warszawa i Wrocław.

W Gdańsku działa pięć prywatnych wypożyczalni jednośladów. Jednak miasto cały czas czeka na swój rower miejski. Warto przypomnieć, iż wprowadzenie go było jednym z postulatów wyborczych obecnego prezydenta Gdańska.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dajkg3l

Podziel się opinią

Share
dajkg3l
dajkg3l
Więcej tematów