Trwa ładowanie...
d3yqlzc
Artykuł sponsorowany
oc

Czy młodzi kierowcy muszą tak dużo płacić za OC?

Ubezpieczyciele tworząc swoje oferty opierają się na kalkulacjach i statystykach. W tabelach nie ma miejsca na sentymenty, a liczby są dla młodych kierowców bezwzględne. To właśnie ta grupa obarczona jest największym ryzykiem spowodowania wypadku, a powyższa prawidłowość wpływa na cenę polisy OC dla młodych kierowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy młodzi kierowcy muszą tak dużo płacić za OC?
(materiał partnera)
d3yqlzc

Dla młodzieży prawo jazdy jest niczym bilet do dorosłości. Tym bardziej, że wskazany prawem minimalny wiek uzyskania licencji pokrywa się z osiągnięciem pełnoletności. Nareszcie można samodzielnie załatwiać wszystkie ważne sprawy, oczywiście o ile właściciel pojazdu wyrazi na to zgodę. Kolejnym krokiem do pełnej autonomii jest zakup auta. Na spełnienie marzeń o własnych czterech kółkach stać nielicznych. Przeszkodą jest nie tylko cena pojazdu, ale i koszty dodatkowe, na które składają się: przegląd techniczny, ewentualne naprawy czy też obowiązkowa polisa OC.

Kto należy do grupy młodych kierowców?

Nie ma jednoznacznej definicji, która określałaby wiek młodego kierowcy. Różne towarzystwa traktują to pojęcie dosyć elastycznie - jeden ubezpieczyciel za młodego kierowcę uzna zmotoryzowanego do 24. roku życia, a inne - np. o 2 lata starszego. Najczęściej jednak zwyżka za wiek dotyczy kierowców do 26. roku życia. Miejmy jednak na uwadze, że mówią o młodych kierowcach powinniśmy brak pod uwagę nie tylko wiek, ale także staż/doświadczenie za kółkiem.

d3yqlzc

Co wpływa na cenę OC dla młodych kierowców?

We wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych zasada obliczania ceny polisy jest bardzo podobna. Od kwoty wyjściowej odejmowane są procentowe wartości różnego rodzaju zniżek i promocji. Gratyfikowany jest chociażby zakup polisy przez internet czy posiadanie w danej firmie ubezpieczenia innego typu.

Najbardziej znaną i cenioną jest zniżka za bezszkodową jazdę. Zgodnie z ogólną zasadą, im więcej lat spędzonych „za kółkiem” bez wypadków i stłuczek, tym lepiej. Niestety, co zrozumiałe świeżo upieczeni kierowcy nie mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, stąd też duża popularność nabywania pojazdu we współwłasności z osobą, która ma już wypracowane zniżki. Jeżeli do dowodu rejestracyjnego zostanie wpisany więcej niż jeden właściciel, przy ustalaniu ceny polisy OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę historię i jednego i drugiego. Otrzymana kwota nie będzie tak atrakcyjna, jak oferta przygotowana dla wytrawnego szofera, ale z pewnością pozwoli trochę zaoszczędzić.

Jak podają eksperci multiagencji punkta.pl, Kolejną istotną kwestią jest rodzaj i stan techniczny ubezpieczanego pojazdu. W tym przypadku młodzi kierowcy także nie mają łatwo, gdyż w większości przypadków na nowe samochody ich nie stać, a im starszy model tym za ubezpieczenie go trzeba zapłacić więcej. Na cenę wpływa także miejsce zamieszkania właściciela, większe miasto to wyższa składka.

d3yqlzc

Ubezpieczyciele unikają ryzyka

Firmy ubezpieczeniowe nie są zbyt skore do wypłacania odszkodowań. Nowe, a tym samym sprawne auta i doświadczeni kierowcy dają większą gwarancję, że nie dojdzie z ich udziałem do zdarzenia drogowego generującego koszty. Młodzi kierowcy i brawura, którą często prezentują za kierownicą są obarczone dużym ryzykiem, dlatego też przygotowane dla nich produkty są drogie. Stosując ten zabieg ubezpieczyciele zbierają fundusze na pokrycie ewentualnych szkód, za które z racji zawartej umowy będą ponosić finansową odpowiedzialność. Łatwo dostrzec, że towarzystwom ubezpieczeniowym nie zależy na tym, by OC dla młodych kierowców było tańsze.

Artykuł sponsorowany

d3yqlzc

Podziel się opinią

Share

d3yqlzc

d3yqlzc
Więcej tematów