Trwa ładowanie...
d4psrwm

Czy Cracovia upamiętni wybitnego piłkarza? Kibice za, radni przeciw

Radni Krakowa nie zgodzili się na budowę pomnika Józefa Kałuży, jednego z najlepszych piłkarzy okresu przedwojennego. Kibice Cracovii Kraków protestują i domagają się upamiętnienia piłkarskiej legendy.
Share
Czy Cracovia upamiętni wybitnego piłkarza? Kibice za, radni przeciw
Źródło: Wikipedia
d4psrwm

- W tym roku, 11 października, minie 70. rocznica śmierci człowieka - legendy, patrona naszej Świętej Ziemi, Pasa Wszech czasów Józefa Kałuży. Powstała społeczna grupa inicjatywna budowy jego pomnika. Chcielibyśmy, by stanął on jesienią tuż przy stadionie, na którym narodziła się Jego wspaniała kariera - poinformowali kibice Cracovii Kraków.

W tym celu urzędnicy przygotowali specjalną uchwałę, a na budowę pomnika autorstwa Czesława Dźwigaja, wydał wstępną zgodę główny architekt miasta oraz konserwator zabytków. Jednak na drodze do realizacji stanęła rada miasta.

Jak poinformowała Małgorzata Jantos, szefowa komisji kultury, dopóki nie będzie jasnego wskazania finansowania inwestycji, nie będzie zgody na budowę pomnika.

d4psrwm

- Nie chcemy sytuacji, gdy bez wskazania źródła, będzie później przerzucana odpowiedzialność za finansowania pomnika - mówiła Jantos.

Zgodnie z planem, inwestorem ma być Fundacja 100 lat KS Cracovia, a pieniądze mają pochodzić ze zbiórki kibiców. Jednak o tym nie wiedzieli radni.

Józef Kałuża występował w barwach Cracovii w latach 1912 - 1931, zdobywając w 408 spotkaniach 467 bramek, co jest niepobitym dotychczas rekordem klubowym Polski. Dwukrotnie (1921, 1926) zdobywał z "Pasami" mistrzostwo kraju. Był 20-krotnym reprezentantem Polski, olimpijczykiem (Paryż 1924), kapitanem związkowym PZPN i członkiem Zarządu KOZPN (1931-1937), od 1937 roku członkiem nowo powstałej Rady Seniorów KS Cracovia.

- Uczczenie Jego pamięci jest naszym wspólnym obowiązkiem - dodają kibice.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4psrwm

Podziel się opinią

Share
d4psrwm
d4psrwm
Więcej tematów