Trwa ładowanie...
d2j2qkp
d2j2qkp

Cztery pelikany aresztowane

Cztery pelikany, podejrzewane o
upicie się substancjami wytwarzanymi przez morskie glony, zostały
ujęte i poddane badaniom w ośrodku opieki nad dzikimi zwierzętami
w południowej Kalifornii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2j2qkp

Zatrzymanie nastąpiło, gdy jeden z czwórki ptaków należących do gatunku pelikanów brązowych, zderzył się czołowo z przednią szybą samochodu, doznając uszkodzeń organów wewnętrznych oraz rany ciętej worka pod dziobem, służącego zwykle do przechowywania upolowanych ryb.

Poza nim policja zajęła się także jego trzema towarzyszami, ktorzy wałęsali się, najwyraźniej podcięci, po nadmorskiej ulicy w Laguna Beach, grożąc kolejnym wypadkiem. Cała czwórka przeszła badania toksykologiczne, które wykazały, że ptaszyska są prawdopodobnie pod wpływem produkowanych przez glony substancji aminokwasowych, oddziaływujących na mózgi zwierząt, które je spożywają.

Po otrzymaniu wstępnych wyników dyrektor ośrodka pani Lisa Birkle ogłosiła ostrzeżenie dla kierowców i pieszych przed ptakami, zachowującymi się jakby były pijane lub zdezorientowane bądź przebywającymi w dziwnych miejscach.

d2j2qkp

Wykryte substancje, wytwarzane m.in. przez morskie algi z gatunku określanego nazwą Doumoi, od którego biorą nazwę kwasu domoicznego, mają właściwości odurzające i halucynogenne. Do organizmu pelikanów dostały się prawdopodobnie wraz ze zjedzonymi przez nie rybami lub skorupiakami.

Skorupiaki skażone kwasem domoicznym były prawdopodobnie w 1961 roku przyczyną niezwykłego, napastliwego zachowania morskich ptaków w mieście Capitola na wybrzeżu kalifornijskim. Relacje z dziwnych ataków ptactwa na ludzi i samochody zainspirowały Alfreda Hitchcocka, który kilka lat potem nakręcił słynny horror "Ptaki".

d2j2qkp

Podziel się opinią

Share
d2j2qkp
d2j2qkp
Więcej tematów