Trwa ładowanie...
d2abynn

Częstochowa chce wybić się na województwo

"Dziennik Zachodni" pisze, że Częstochowa
chce wybić się na województwo. Na razie inicjatorzy projektu nie
zamierzają szukać wsparcia w rządzie i Sejmie. Najpierw chcą
pozyskać lokalne samorządy.

Share
d2abynn

Pierwszy krok w stronę oddzielenia od województwa śląskiego już został zrobiony: Komisja Rozwoju Rady Miasta opracowała specjalny raport, w którym postuluje odrodzenie województwa. Już w przyszłym miesiącu mogą rozpocząć się negocjacje z powiatami, które byłyby zainteresowane wejściem w skład 17. województwa ze stolicą w Częstochowie - podaje gazeta.

Mieszkańców samej Częstochowy przekonywać nie trzeba - prawie 93% jest za oderwaniem się od Katowic. Podobnie jest w pobliskich miasteczkach - Kłobucku i Myszkowie. Do przekonania pozostaje Zawiercie, które tradycyjnie ciąży w stronę Zagłębia oraz leżące w woj. łódzkim Radomsko i Pajęczno. Ale najtrudniej będzie pozyskać Lubliniec, który zawsze czuł się śląskim miastem.

Sojusznikiem inicjatorów projektu będzie Klub Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Ziemi Częstochowskiej, który przetrwał likwidację województwa i nadal ma się bardzo dobrze. Jako jedyny w woj. śląskim, jednomyślnie zarekomendował listę zadań pozakonkursowych, które miałyby otrzymać unijne wsparcie - czytamy w "Dzienniku Zachodnim". (PAP)

d2abynn

Podziel się opinią

Share
d2abynn
d2abynn
Więcej tematów