Czarne chmury nad Ukrainą? Trump chce zbliżenia z Rosją
Donald Trump dąży do zbliżenia z Rosją, nawet kosztem pokoju w Ukrainie. Takiego zdania jest Steve Rosenberg, korespondent BBC w Moskwie. Dziennikarz przeanalizował negocjacje z Rosją po oświadczeniu Putina o kontynuowaniu rozmów pokojowych.
Co musisz wiedzieć?
- Negocjacje pokojowe: Mimo rozmów o pokoju, Rosja nie zgadza się na bezwarunkowe zawieszenie broni i nie zamierza zwracać zajętych terenów Ukrainie.
- Postawa Trumpa: Prezydent USA Donald Trump jest skłonny do rozmów z Rosją, co Moskwa odbiera jako wsparcie dla swojego stanowiska.
- Reakcje międzynarodowe: Europejscy przywódcy postawili Putinowi ultimatum, które zostało zignorowane, a sankcje odłożone.
Jakie są skutki polityki Trumpa wobec Rosji?
Steve Rosenberg, korespondent BBC w Moskwie, zauważa, że Rosja zyskuje pewność siebie dzięki postawie Donalda Trumpa. Mimo trwających rozmów o pokoju, Rosja nie zgadza się na bezwarunkowe zawieszenie broni i nie zamierza zwracać zajętych terenów Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja na froncie. Rosjanie stracili cenny sprzęt
"Pozycja Donalda Trumpa nie mogłaby być bardziej korzystna dla Moskwy" – napisał Kommiersant.
Przeczytaj także: Watykan przestrzenią pojednania? Wciąż wątpliwe [OPINIA]
Czy Rosja i Ukraina osiągną porozumienie?
Podczas rozmów w Stambule, Rosja wysłała delegację niskiego szczebla, która odrzuciła pomysł długoterminowego zawieszenia broni. Mimo to, prezydent Trump uznał, że poczyniono postępy.
- Rosja i Ukraina natychmiast rozpoczną negocjacje w celu zawieszenia broni i, co ważniejsze, zakończenia wojny - oświadczył prezydent USA.
Rosja nadal odmawia podpisania traktatu pokojowego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślając, że jego kadencja wygasła. - Czy Rosja usiadłaby i podpisałaby porozumienie pokojowe z prezydentem Zełenskim? - zapytał Rosenberg ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
- Stawiasz wóz przed koniem - odpowiedział Ławrow. - Najpierw musimy zawrzeć umowę. Kiedy to się stanie, to wtedy zdecydujemy. Ale, jak prezydent Putin powiedział wiele razy, prezydent Zełenski nie ma legitymacji… Prawdopodobnie najlepszą opcją byłyby nowe wybory - stwierdził dyplomata.
Przeczytaj także: Watykan odegra kluczową rolę? Kolejna tura rozmów ws. Ukrainy
Maleją szanse na pokój?
"Prezydent Trump wydaje się zdeterminowany, aby kontynuować swoje zbliżenie z Rosją bez względu na to, co się stanie na Ukrainie, a Moskwa to wyczuwa" - konkluduje Steve Rosenberg.
Do tej pory Kreml był w stanie odrzucić lub ominąć wszelkie naciski, aby pójść na kompromisy i ustępstwa w sprawie wojny z Ukrainą. Wydaje się, że jest pewien, iż będzie mógł to nadal robić, stwierdza korespondent BBC w Moskwie.