Cyberatak na lotniska w Europie. Jest reakcja polskiego ministra
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapewnia, że polskie lotniska nie są zagrożone w wyniku cyberataku, który dotknął europejskie porty lotnicze. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
Co musisz wiedzieć?
- Cyberatak sparaliżował systemy odpraw na kilku europejskich lotniskach, w tym w Brukseli, Berlinie i Londynie.
- W wyniku ataku doszło do opóźnień i odwołań lotów, jednak polskie lotniska działają bez zakłóceń.
- Polskie służby pozostają w kontakcie z międzynarodowymi partnerami, aby monitorować sytuację.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że mimo cyberataku na europejskie lotniska, polskie porty lotnicze nie są zagrożone. "Uważnie przyglądamy się sytuacji dotyczącej cyberataku na europejskie lotniska. Na ten moment nie ma sygnałów o zagrożeniu dla lotnisk w Polsce" - napisał na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska wywłaszczy ambasadę Rosji? "Trudne i oznacza reperkusje"
Jakie lotniska zostały zaatakowane?
Cyberatak dotknął systemy odpraw na lotniskach w Brukseli, Berlinie i Londynie. W wyniku tego pasażerowie musieli stawić czoła dłuższym kolejkom i opóźnieniom.
"Cyberatak na firmę obsługującą system odpraw i wpuszczania na pokład sparaliżował automatyczne systemy" - podała agencja Reutera.
Czy polskie lotniska są bezpieczne?
Rzeczniczka Lotniska Chopina, Anna Dermont, oraz rzecznik Katowice Airport, Piotr Adamczyk, potwierdzili, że polskie lotniska funkcjonują normalnie. "Lotnisko funkcjonuje normalnie. Nie odnotowujemy żadnych problemów związanych z jakimikolwiek systemami informatycznymi" - zapewnił Adamczyk.
Sytuacja na europejskich lotniskach jest stale monitorowana, a polskie służby pozostają w kontakcie z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.
Czytaj także: