WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Cotygodniowe sprzątanie domu może powodować astmę

Niewinne, cotygodniowe sprzątanie domu
może wystarczyć, aby nabawić się astmy. Winne są środki czyszczące
i odświeżacze powietrza w aerozolu - wynika z nowych badań
opublikowanych w "American Journal of Respiratory and Critical
Care Medicine".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cotygodniowe sprzątanie domu może powodować astmę
(Jupiterimages)
WP

Ryzyko tej choroby wzrasta z powodu stosowania środków czyszczących i odświeżaczy powietrza w aerozolu nawet tylko raz w tygodniu - ustalili naukowcy.

Intensywne wykorzystanie takich produktów już wcześniej wiązano z astmą, rozwijającą się jako choroba zawodowa. Najnowsze badania każą jednak podejrzewać, że groźne jest nawet ich sporadyczne użycie.

Z badania wynika, że ryzyko pojawienia się astmy rosło tym bardziej, im częściej sprzątano, i im więcej różnych aerozoli używano. Największe ryzyko niesie stosowanie: odświeżaczy powietrza, środków do czyszczenia mebli i szkła - wszystkich w aerozolu.

WP

Kontakt z tymi środkami może odpowiadać nawet za 15% (lub za jeden na siedem przypadków) astmy u dorosłych - sugerują naukowcy.

Przeciętnie ryzyko tej choroby było o 30-50% wyższe u osób regularnie stosujących środki w aerozolu niż u pozostałych.

Autorzy badania, dr Jan-Paul Zock i jego zespół z Municipal Institute of Medical Research w Barcelonie oznajmili, że chcieli określić biologiczny mechanizm związany ze zwiększonym ryzykiem choroby.

Klinicyści powinni być świadomi tego, że środki czystości wykorzystywane w domach mogą dawać objawy ze strony układu oddechowego i mogą powodować astmę - zaznaczył dr Kenneth Rosenman, profesor medycyny pracy i środowiskowej na Michigan State University.

WP

Nawet u jednej czwartej osób, które w związku z pracą mają kontakt ze związkami chemicznymi, np. środkami czyszczącymi w aerozolu, może się rozwinąć astma jako choroba zawodowa - podkreśliła Victoria King z Asthma UK.

Polub WP Wiadomości
WP
WP