Trwa ładowanie...

"Codziennie modlimy się do Jana Pawła II" - tłumy w kaplicy

Wadowiczanie i pielgrzymi tłumnie odwiedzają po beatyfikacji kaplicę błogosławionego Jana Pawła II w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. W środę, by do niej wejść, trzeba było czekać w kolejce.

Share
"Codziennie modlimy się do Jana Pawła II" - tłumy w kaplicy
Źródło: PAP
d4k9fai

Wśród wiernych nie brakuje pielgrzymów, którzy przybyli do Wadowic specjalnie, by pomodlić się w rodzinnym mieście Jana Pawła II. Katarzyna Malinowska przyjechała z matką z Otwocka, na wejście do kaplicy czekała kilkadziesiąt minut. - Codziennie modlimy się do Jana Pawła II. Wierzymy, że nasze modlitwy będą wysłuchane. Modlitwa w takim miejscu ma szczególną moc - powiedziała.

Proboszcz bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny ks. infułat Jakub Gil powiedział, że ma nadzieję, iż 15 maja podczas uroczystości dziękczynnych do kaplicy zostaną przekazane relikwie błogosławionego. - Wierzymy, że je otrzymamy. Wiarę pokładamy w kardynale Stanisławie Dziwiszu, że 15 maja przekaże relikwie jako znak życia tu, gdzie Jan Paweł II spędził dzieciństwo i młodość. Będą one znakiem, że Ojciec Święty jest nadal z nami - powiedział duchowny. Dodał, że kaplica jest przygotowana na przyjęcie relikwii.

d4k9fai

Kaplica bł. Jana Pawła II

Wadowicka kaplica bł. Jana Pawła II zaczęła powstawać w bazylice w kwietniu 2005 roku, tuż po śmierci Karola Wojtyły. Wcześniej w tym miejscu świątyni znajdowało się pomieszczenie, w którym przechowywano m.in. feretrony, czyli obrazy religijne lub rzeźby noszone w czasie procesji.

Kaplicę zaprojektował krakowski architekt Bogusław Kulka. Dominują w niej jasne barwy, głównie żółcie i beże. Na ścianach umieszczono m.in. herby papieskie i polichromie. Zbudowany został nowy strop i położona marmurowa posadzka. W środku znajdują się pamiątki związane z Janem Pawłem II, m.in. fotel, na którym siedział podczas pielgrzymki do Wadowic w 1999 roku oraz dary ołtarza. Wykorzystano także fragmenty ołtarza polowego, który został wykonany na przyjazd papieża Benedykta XVI do Wadowic.

Autorkami projektu ołtarza były Katarzyna Dobrowolska i Katarzyna Grochal. W centrum usytuowany jest obraz przedstawiający Jana Pawła II. Portret to dar, który parafianie ofiarowali papieżowi podczas pielgrzymki do Wadowic w czerwcu 1979 roku. Jan Paweł II nie zabrał jednak obrazu. Pod wizerunkiem pierwotnie widniał napis: "Modlimy się o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II". Obecnie zastąpiło go słowo "błogosławiony" oraz data "01.05.2011".

Kaplicę pobłogosławił papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Wadowic w maju 2006 roku.

W wadowickiej bazylice Jan Paweł II został ochrzczony, przyjął pierwszą komunię i został bierzmowany, a także odprawił mszę prymicyjną.

d4k9fai

Podziel się opinią

Share
d4k9fai
d4k9fai
Więcej tematów