Chemicy, komandosi i marynarze w składzie kontyngentu do Iraku

W skład polskiego kontyngentu międzynarodowych sił w Iraku wejdą chemicy, komandosi GROM i okręt wsparcia logistycznego - poinformował rzecznik MON, płk Eugeniusz Mleczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Polska udostępniła przestrzeń powietrzną jednostkom amerykańskim wchodzącym w skład koalicji dla wymuszenia na Iraku realizacji postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ; zgodziła się także na tranzyt lądowy sił koalicji.

Rzecznik podał dokładny skład polskiego kontyngentu wojskowego: pododdział jednostki "GROM" w ilości 56 żołnierzy. Wyjaśnił, że praktycznie oznacza to wzmocnienie 24-osobowego pododdziału uczestniczącego w operacji Enduring Freedom w rejonie Afganistanu o 32 żołnierzy oraz zmianę charakteru ich zaangażowania. W skład kontyngentu ma wejść także 74-osobowy pluton likwidacji skażeń oraz ORP "Czernicki" z 53 żołnierzami, który obecnie już przebywa w Zatoce Perskiej, uczestnicząc w operacji Enduring Freedom.

W skład wysyłanych jednostek wchodzą żołnierze zawodowi i kontraktowi. Chociaż przepisy nie wymagają pisemnej zgody na udział w operacji - to przyjęto zasadę, że tworzący kontyngent żołnierze są ponownie pytani o zgodę na udział w niej.

"Pluton likwidacji skażeń zostanie rozmieszczony poza obszarem Iraku. Okręt 'Czernicki' będzie wykonywał zadania logistyczne. Żołnierze 'GROM' zgodnie z ich przeznaczeniem, wyszkoleniem i wyposażeniem będą użyci do działań specjalnych" - powiedział Mleczak. Wszyscy żołnierze zostali też dodatkowo ubezpieczeni. (mag)

[

Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą, czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne, to gra pozorów, czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Polub WP Wiadomości