WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Chce pogrzebać Lenina

Wpływowa gubernator Petersburga, dawnego
Leningradu, zaapelowała o usunięcie ciała
Włodzimierza Lenina z mauzoleum na moskiewskim Placu Czerwonym i
pogrzebanie go.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chce pogrzebać Lenina
(AFP)
WP

Ten apel Walentiny Matwijenko, której kandydaturę na gubernatorskie stanowisko forsował prezydent Władimir Putin, może - jak pisze AP - świadczyć o tym, że Kreml zechce wszcząć kampanię na rzecz pochówku.

Pogrzebanie ciała Lenina jest nieodzowne i całkiem oczywiste - powiedziała gubernator Petersburga podkreślając, że sprawę tę należy załatwić "delikatnie", aby "nie wywołać konfliktów między pokoleniami".

Sam wódz rewolucji bolszewickiej Lenin pragnął być pochowany koło swej matki w Petersburgu, ale jego następca Józef Stalin zarządził budowę mauzoleum. Budowę mauzoleum, w którym zabalsamowane zwłoki Lenina spoczywają do dziś, ukończono w roku 1930.

WP

W latach 90. prezydent Rosji Borys Jelcyn opowiadał się za pogrzebaniem Lenina, lecz wycofał się po zajadłych protestach komunistów. Putin w roku 2001 mówił, że jest przeciwny usunięciu ciała z mauzoleum, lecz niedawno jeden z jego prominentnych przedstawicieli oświadczył, że nadszedł czas, by pogrzebać ciało Lenina.

Media nie wykluczyły, że może to oznaczać sondowanie przez Kreml reakcji społeczeństwa w sprawie, która od dawna wywołuje kontrowersje.

Polub WP Wiadomości
WP
WP