Trwa ładowanie...
d2a4850
kredyt

CBŚP zatrzymało sześć osób podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia kredytów

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało sześć osób podejrzanych o oszustwa i wyłudzenia kredytów na co najmniej 20 milionów złotych. Grupa współpracowała z pracownikami banków i instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CBŚP zatrzymało sześć osób podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia kredytów
(PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d2a4850

"Dyscyplinowali go groźbą lub bili"

Z ustaleń policjantów z gdańskiego CBŚP, którzy wpadli na trop szajki zajmującej się wyłudzeniami kredytów, wynika, że przestępcy działali w województwie pomorskim od kilku lat.

- Oszuści wyszukiwali i pozyskiwali do współpracy osoby, które posiadały pozytywną historię kredytową. Jeżeli zwerbowany wspólnik odmawiał dobrowolnej współpracy, przestępcy dyscyplinowali go groźbą lub bili - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

d2a4850

Następnie taka osoba występowała o kredyt do instytucji finansowej lub banku. Po otrzymaniu pieniędzy, przejmowali je członkowie grupy, a "słup" dostawał w ramach prowizji niewielką część tej kwoty. Przestępcy zaangażowali w proceder także pracowników banków i instytucji finansowych zajmujących się udzieleniem pożyczek.

Tworzyli również pozytywne historie kredytowe w Biurze Informacji Kredytowej. - "Słupy" były często uwiarygadniane poprzez fikcyjne zatrudnianie w firmach zakładanych na potrzeby przestępczej działalności oszustów - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

Wyłudzili 20 milionów złotych

- Z wiedzy policjantów wynika, że przestępcy nie zawsze działali w tak finezyjny sposób. Na ich koncie znajdują się bardziej pospolite przestępstwa, jak chociażby rozboje czy wymuszenia - powiedziała Hamelusz. Według śledczych, przestępcy wyłudzili przynajmniej 20 milionów złotych.

Jak poinformowała Hamelusz, prokuratora okręgowa w Gdańsku postawiła zatrzymanym zarzuty związane z licznymi oszustwami i wyłudzeniami, za co grozi do 8 lat więzienia. Decyzją sądu czterech członków szajki zostało aresztowanych.

d2a4850

Podziel się opinią

Share

d2a4850

d2a4850
Więcej tematów