zatrzymanie
16-04-2008 (12:34)

CBA zatrzymało byłego prezesa Optimusa

Piotr Lewandowski, były prezes Optimusa, został zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego - dowiedział się "Wprost". Prokurator prokuratury okręgowej w Warszawie skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego szefa firmy. Jeszcze w środę zapadnie decyzja w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CBA zatrzymało byłego prezesa Optimusa
(PAP)
WP

Jak dowiedział się tygodnik, prokuratorzy zarzucają Lewandowskiemu wyprowadzanie pieniędzy ze spółki. B. prezes Optimusa odpowie za nadużycie uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej w wysokości 732 tys. zł. Miało to nastąpić w okresie od 25 sierpnia 2006 r. do 2 marca 2007 r.

Konrad K. miał mu w tym pomagać. Sprawa trzeciej z zatrzymanych osób dotyczy innej firmy - Idea&Media sp. z o.o. Marcin K. odpowie za pomoc w wyrządzeniu szkody w wysokości 1 mln 700 tys. zł.

Jak poinformował Temistokles Brodowski z CBA, funkcjonariusze ustalili, że Piotr L. w latach 2006-2007 zawarł z inną firmą umowę na usługi windykacyjne zobowiązań finansowych na rzecz Optimusa, wiedząc, że nie będą one nigdy realizowane.

WP

Później zlecił opłacenie kilku faktur opiewających w sumie na ponad 730 tys. zł. Dalsze ustalania wskazują, że z tej kwoty ponad 670 tys. zł trafiło "do kieszeni" L., a pozostałe pieniądze m.in. do Konrada K., pośrednika w tym procederze - dodał Brodowski. Zatrzymanemu przez CBA byłemu prezesowi grozi do 10 lat więzienia - podkreślił.

Biuro ustaliło też, że w podobny proceder mieli być zaangażowani prezes i wiceprezes zarządu innej podwarszawskiej spółki; Marcin K. miał w tym pośredniczyć.

Piotr Lewandowski był już raz zatrzymany przez prokuraturę. 31 października 2006 r. oficerowie Centralnego Biura Śledczego zatrzymali Lewandowskiego i Michała Lorenca, byłego prezesa Optimusa. Chodziło wówczas o kontrowersyjne podwyższenie kapitału w spółce.

Polub WP Wiadomości
WP
WP