WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bundestag: milion euro dla Eriki Steinbach

Niemiecki Bundestag przeznaczył w budżecie na przyszły rok 750 tysięcy euro na rozpoczęcie prac w celu utworzenia w Berlinie stałej placówki, której zadaniem ma być dokumentacja i upamiętnienie przymusowych przesiedleń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Deputowany SPD Markus Meckel podkreślił w specjalnym oświadczeniu, że niemiecki rząd nie będzie finansował planowanego przez Erikę Steinbach Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Parlament przyznał jednak dodatkowo 250 tysięcy euro z budżetu ministerstwa spraw wewnętrznych dla Związku Wypędzonych (BdV).

Przewodniczący zespołu ds. wypędzonych, uciekinierów i przesiedleńców w klubie parlamentarnym CDU/CSU Jochen-Konrad Fromme poinformował w piątek, że te środki przeznaczone zostaną na przekształcenie wystawy Eriki Steinbach "Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku" w ekspozycję objazdową, która będzie pokazywana w innych miastach Niemiec.

WP

Jak wyjaśnił Meckel, partie chadeckie CDU i CSU twardo obstawały przy przekazaniu BdV tej dodatkowej kwoty, grożąc, że w przypadku odmowy nie zgodzą się na zwiększenie funduszu na walkę z prawicowym ekstremizmem, czego domagała się SPD.

Powstanie "widocznego znaku" przypominającego o krzywdzie wypędzeń i piętnującego przymusowe przesiedlenia ludności jako instrument polityki zapisały w umowie koalicyjnej z listopada 2005 r. partie tworzące rząd Angeli Merkel - CDU/CSU i SPD.

Koalicjanci zapowiedzieli, że berlińska placówka powinna powstać w duchu pojednania i w powiązaniu z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność, do której należy także Polska. Konkretny kształt widocznego znaku nie jest jeszcze znany. Niemiecki minister stanu ds. kultury i mediów Bernd Neumann sugeruje, że podstawą planowanej instytucji będzie przygotowana w ubiegłym roku przez bońskie muzeum - Dom Historii RFN - wystawa "Ucieczka, wypędzenie, integracja", pokazywana ostatnio w Berlinie.

Meckel poinformował, że wiosną 2007 r. odbędzie się konferencja naukowców i ekspertów, której zadaniem będzie nadanie bońskiej wystawie bardziej międzynarodowego charakteru. Byłoby dobrze, gdyby ta wystawa - po Lipsku - została pokazana i przedyskutowana publicznie za granicą, w szczególności u naszych sąsiadów w Polsce i Republice Czeskiej - czytamy w oświadczeniu.

WP

Deputowany SPD napisał, że wiosną 2007 r. planowane jest w Berlinie zorganizowanie wystawy na temat totalitaryzmu, przygotowanej przez polską KARTĘ. Otwarcie tej wystawy mogłoby zostać wykorzystane do powołania do życia Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, która służyć ma wspólnemu i ponadgranicznemu zajmowaniu się obciążającymi wydarzeniami w środku Europy - uważa Meckel.

Politycy niemieckiej SPD, m.in. Meckel oraz wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD Angelika Schwall-Dueren wzywali wielokrotnie stronę polską do bardziej aktywnego włączenia się w działalność Międzynarodowej Sieci Pamięć i Solidarność. Ich zdaniem ożywienie Sieci jest najlepszą metodą ograniczenia wpływu Steinbach na dyskusję o przeszłości. Strona niemiecka wytyka polskim politykom bierną postawę i niechęć do zaangażowania się w prace Sieci. Powołana z inicjatywy prezydentów Polski i Niemiec Aleksandra Kwaśniewskiego i Johannesa Raua platforma współpracy stawia sobie za zadanie badanie trudnych tematów historycznych, m.in. totalitarnych dyktatur.

Niezależnie od projektu stałej placówki poświęconej wypędzeniom, Bundestag utrzymał na poziomie 13,9 mln euro podwyższone w ubiegłym roku o 1 mln euro dotacje na działalność kulturalną niemieckich ziomkostw.

Jacek Lepiarz

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP