Budżet UE. Wiktor Orban przyleciał do Warszawy. Relacja po spotkaniu

Budżet UE. Wiktor Orban przyleciał do Warszawy. Relacja po spotkaniu

Budżet UE. Wiktor Orban przyleciał do Warszawy. Relacja po spotkaniu
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska
30.11.2020 19:55, aktualizacja: 30.11.2020 21:14

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał najnowsze ustalenia.

Premier Węgier Wiktor Orban przyleciał wieczorem do Warszawy na spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmowy były negocjacje budżetowe w UE oraz zbliżający się szczyt Rady Europejskiej. Są szczegóły po spotkaniu. - Przed chwilą zakończyła się oficjalna część spotkania premierów Polski i Węgier. Spotkanie dotyczyło przygotowania do następnego posiedzenia Rady Europejskiej EUCO, które odbędzie się w połowie grudnia - powiedział rzecznik rządu.

- Spotkanie premierów Polski i Węgier dotyczyło m.in. koordynacji stanowisk w negocjacjach budżetowych oraz zbliżającego się posiedzenia Rady Europejskiej. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne. Oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycję w tym zakresie - mówił po rozmowie obu premierów.

- Podkreślamy, że porozumienie dotyczące budżetu musi być zgodne z traktatami oraz ustaleniami z lipcowego posiedzenia - powiedział Piotr Mueller. Dodał również, że Polska przekonuje partnerów, "że arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu".

W piątek Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel ws. ewentualnego weta wobec unijnego budżetu. - Potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków - przekazał wówczas premier.

Obecnie Niemcy przewodniczą prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i to na niej spoczywają wszystkie uzgodnienia budżetowe. Berlin proponuje powiązanie wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Takie rozwiązanie popiera większość Wspólnoty oprócz Polski i Węgier.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (528)
Zobacz także