Brytyjska deputowana Jo Cox postrzelona i dźgnięta nożem. Aresztowano 52-letniego mężczyznę

• Deputowana brytyjskiego parlamentu została postrzelona i dźgnięta nożem
• Została przetransportowana do szpitala w Leeds, jest w stanie krytycznym
• Do zdarzenia doszło w miejscowości Birstall w West Yorkshire
• Policja aresztowała 52-letniego mężczyznę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
52-letni mężczyzna aresztowany przez policję ws. ataku na posłankę Jo Cox
52-letni mężczyzna aresztowany przez policję ws. ataku na posłankę Jo Cox (Twitter)

Do zdarzenia doszło w Birstall w środkowej Anglii w pobliżu biblioteki. Policja otrzymała zgłoszenie o godzinie 12:53. Natychmiast wysłano funkcjonariuszy do 41-letniej kobiety, która ucierpiała w ataku i była w krytycznym stanie. Ranny został również mężczyzna w wieku ok 40-50 lat. Policja aresztowała 52-letniego mężczyznę i nadal prowadzi czynności na miejscu zdarzenia.

Deputowana brytyjskiego parlamentu Jo Cox postrzelona i zaatakowana przez nożownika w swoim okręgu wyborczym. Informację potwierdziło jej biuro poselskie. Posłanka Partii Pracy trafiła do szpitala w Leeds, według telewizji Sky News jest w stanie krytycznym.

Wyrazy współczucia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia złożyli już na Twitterze m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W odpowiedzi na doniesienia medialne o ataku zwolennicy zarówno pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, jak i wyjścia kraju ze Wspólnoty poinformowali o tymczasowym zawieszeniu kampanii przed referendum, które odbędzie się 23 czerwca.

Świadkowie zdarzenia mówią, że "mężczyzna oddał kilka strzałów, potem kopnął leżącą kobietę i odszedł spokojnym krokiem". Miał także krzyczeć: "Britain First" (nazwa brytyjskiej organizacji nacjonalistycznej - przyp.red.).

#UK #Update: Labour MP shot and stabbed in #Birstall. Attacker shouted "britain 1st" - reports pic.twitter.com/yu7aQVYOp6 Video @CathyReports

— José Miguel Sardo (@jmsardo) [ 16 czerwca 2016 ]( https://twitter.com/jmsardo/status/743438315244904448 )

Jo Cox zasiada w Izbie Gmin z ramienia Partii Pracy od 2015 roku. Została wybrana w okręgu Batley and Spen. Jest założycielką Parlamentarnej Grupy Przyjaciół Syrii, a w swojej kampanii nawoływała do wprowadzenia spójnej strategii, która doprowadzi do zakończenia wojny na Bliskim Wschodzie. Wiadomo też, że Cox opowiadała się za wysłaniem brytyjskich wojsk do Syrii.

Polub WP Wiadomości