Brytyjscy żołnierze przyjadą do Polski. To efekt porozumienia Waszczykowskiego?

• Wielka Brytania wyśle do Polski tysiąc żołnierzy
• Wojskowi przyjadą na wspólne ćwiczenia oraz wejdą w skład "szpicy" NATO pod polskim dowództwem
• Według brytyjskich mediów, to może być efekt porozumienia zawartego między rządami Polski i Wielkiej Brytanii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjscy żołnierze przyjadą do Polski. To efekt porozumienia Waszczykowskiego?
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)

O decyzji wzmocnienia wschodniej flanki NATO przez brytyjskich żołnierzy donoszą agencja Reuters i dziennik "The Times". Chodzi o udział brytyjskiej armii - w liczbie najpierw 800, a potem 150 żołnierzy - w ćwiczeniach w Polsce oraz dołączenie 1000 wojskowych do "szpicy", czyli sił natychmiastowego reagowania pod polskim dowództwem w 2020 roku. To oznacza, że obecność Brytyjczyków w "szpicy" NATO prawdopodobnie nie będzie stała, lecz jedynie na czas polskiego przewodnictwa w grupie, które zmienia się rotacyjnie co rok.

Formalnie ma być ogłoszona w środę podczas wizyty szefów MON i MSZ w Edynburgu, gdzie będą oni uczestniczyć w konsultacjach resortów obrony i dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii.

Jak sugeruje "The Times" decyzja ta może mieć związek z porozumieniem obu rządów co do brytyjskich postulatów reform w Unii Europejskie, w tym ograniczeniu świadczeń socjalnych dla migrantów z UE. O możliwości akceptacji brytyjskich żądań w zamian za poparcie Zjednoczonego Królestwa dla budowy baz NATO w Polsce miał mówić szef polskiej dyplomacji Waszczykowski w wywiadzie dla "Reutersa" 3. stycznia. Waszczykowski później dementował, że takie porozumienie miało miejsce.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.