Trwa ładowanie...

Borys Budka oburzony konkursem kuratorium. "Państwo PiS w natarciu"

Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowało konkurs tematyczny. "Państwo PiS w natarciu" - skomentował Borys Budka i opublikował fragment wymagań. Jest oburzony, czego muszą uczą się gimnazjaliści, by opanować wiedzę konkursową.
Share
Borys Budka, poseł PO
Borys Budka, poseł POŹródło: WP.PL
d3hc2i3

Chodzi o konkurs tematyczny "Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat 70-tych oraz 80-tych” dla uczniów gimnazjów i klas gimnazjalnych województwa mazowieckiego w tym roku szkolnym.

Kuratorium opublikowało na swojej stronie program i wymagania wraz z lekturami i filmami, z którymi należy się zapoznać.

To właśnie oburzyło posła Platformy Obywatelskiej. "Do konkursu z WOS młodzież ma uczyć się życiorysów m.in. Macierewicza czy Morawieckiego" - napisał Borys Budka.

d3hc2i3

Wiedza podręcznikowa ma być bowiem na etapie szkolnym uzupełniona biogramami z Encyklopedii "Solidarności": Andrzeja Gwiazdy, Lecha Kaczyńskiego, Jana Józefa Lipskiego, Antoniego Macierewicza, Karola Modzelewskiego, Kornela Morawieckiego, Jerzego Popiełuszki, Grzegorza Przemyka, Zbigniewa Romaszewskiego i Anny Walentynowicz.

"Ani słowa o prezydencie Lechu Wałęsie czy Tadeuszu Mazowieckim. Obłęd!" - napisał Budka.

Jak informuje na swojej stronie kuratorium, "celem jest pokazanie uczniom i uczennicom, że bohaterami historii bywali nie tylko tacy opozycjoniści, o których do dziś możemy przeczytać na kartach podręczników historii, czy dowiedzieć się od nich z najpopularniejszych mediów. Tysiące odważnych ludzi w całym kraju, aktywnych w ostatnich dwóch dekadach PRL, już po 1989 roku pozostało poza wielką polityką".

Kuratorium jednocześnie podkreśla, że "położono nacisk na wydarzenia, ludzi i organizacje związane z naszym regionem Polski".

d3hc2i3

"W kolejnych etapach zasób wymaganej wiedzy będzie zwiększany, wśród pytań pojawią się dotyczące m.in. biografii osób rzadziej obecnych w świadomości zbiorowej, losów najważniejszych organizacji opozycyjnych" - czytamy w informacji, dotyczącej konkursu.

Na etapie rejonowym uczniowie będą także sprawdzani z wiedzy o Adamie Borowskim, Zbigniewie Bujaku, Jacku Kaczmarskim, Janie Olszewskim czy Czesławie Sadłowskim.

Konkurs planowany jest na 8 stycznia 2018 roku.

d3hc2i3

Podziel się opinią

Share
d3hc2i3
d3hc2i3
Więcej tematów