Trwa ładowanie...
d3lv6sl

Borys Budka atakuje senatorów PO. "Wpisują się w narrację PiS"

To musiało Borysa Budkę zaskoczyć. Partyjni koledzy odcięli się od niego po wywiadzie dla "Die Zeit". Teraz Budka kontratakuje. - Miałem wrażenie, że to oświadczenie polityków PiS - powiedział Borys Budka na temat oświadczenia dwóch senatorów PO.
Share
Cały czas trwa dyskusja po słowach Borysa Budki dla "Die Zeit"
Cały czas trwa dyskusja po słowach Borysa Budki dla "Die Zeit"Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d3lv6sl

Dwóch senatorów PO Andrzej Misiołek i Leszek Piechota odcięło się w poniedziałek od słów wiceszefa Platformy Borysa Budki z wywiadu dla "Die Zeit", w którym wezwał on UE do zastosowania ultimatum wobec Polski. W ocenie senatorów, tego typu wypowiedzi są niedopuszczalne.

Borys Budka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odniósł się do oświadczenia senatorów. - Miałem wrażenie, że to oświadczenie polityków PiS - skomentował. Według niego Misiołek i Piechota swoją opinię oparli na "przeinaczeniach" i "półprawdach". - Świadomie lub nie - wpisali się w narrację PiS - ocenił.

Co na to Schetyna?

Wiceprzewodniczący PO poinformował, że na temat wywiadu rozmawiał już z szefem PO Grzegorzem Schetyną oraz przewodniczącym KP PO Sławomirem Neumannem.

d3lv6sl

- Szef Klubu poprosił mnie, bym opublikował autoryzowany tekst, który wysłałem do redakcji. Zrobiłem to. Na skutek mojej reakcji "Die Zeit" opublikował nową wersję wywiadu, bo pierwotna odbiegała od tego, co powiedziałem - relacjonował Budka.

- Schetyna powiedział mi wprost, że ponieważ gramy drużynowo, nie dajemy się skłócić - podkreślił.

Oświadczenie senatorów

"Jako senatorowie RP oraz członkowie Platformy Obywatelskiej zdecydowanie odcinamy się od tej części wypowiedzi posła Borysa Budki, w której sugeruje on, że UE powinna stawiać Polsce ultimatum, być nieustępliwa, nieprzejednana, twarda i pokazać swoją siłę wobec Polski oraz grozić naszemu krajowi konsekwencjami w postaci sankcji, których domagałby się jako ostatni" - podkreślili senatorowie w swoim oświadczeniu.

Ich zdaniem "jest rzeczą niedopuszczalną by Polak, poseł RP, wiceprzewodniczący największej partii opozycyjnej, osoba publiczna w zagranicznej prasie domagał się od Unii Europejskiej i państw ją tworzących podejmowania działań restrykcyjnych wobec naszej Ojczyzny".

d3lv6sl

Przyznali przy tym, że pomiędzy rządzącym Prawem i Sprawiedliwością, a opozycją "istnieją głębokie różnice poglądów co do sposobu organizacji i funkcjonowania kraju oraz wizji jego rozwoju", w ocenie Misiołka i Piechoty jednak, "rolą opozycji jest przekonywanie Polaków do swoich racji, rozwiązań, wizji by móc je realizować dla dobra wspólnego". "Niedopuszczalne jest natomiast angażowanie jakichkolwiek sił zewnętrznych do wewnętrznej walki politycznej. Ilekroć bowiem w historii naszego kraju dochodziło do takich sytuacji, zawsze kończyło się to tragicznie" - zaznaczyli senatorowie PO.

Jak dodali, ufają "w mądrość Polaków i roztropność polskiej klasy politycznej oraz w to, że z najtrudniejszych sytuacji potrafimy wyjść sami".

"Ponadto, jako senatorowie Ziemi Śląskiej, uwzględniając jej złożoną historię, uważamy że taka wypowiedź śląskiego posła do niemieckiej gazety źle służy wizerunkowi naszego regionu" - napisali w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Misiołek i Leszek Piechota.

Borys Budka wzywa w "Die Zeit" do ultimatum dla Polski?

Unia Europejska musi pokazać bezwzględność, ale jednocześnie dać do zrozumienia, że nie jest ona skierowana przeciwko Polakom, tylko przeciwko rządowi - mówił Borys Budka, wiceszef Platformy Obywatelskiej w rozmowie z internetowym wydaniem niemieckiego dziennika "Die Zeit". - UE musi postawić Polsce ultimatum - stwierdził były minister sprawiedliwości.

d3lv6sl

Choć sam Borys Budka tłumaczył, że doszło do błędu w tłumaczeniu. "Ponieważ mój wywiad dla Die Zeit budzi tak duże emocje, poniżej podaję wersję autoryzowaną, którą wysłałem do redakcji. Za tłumaczenie na język niemiecki nie ponoszę odpowiedzialności" - napisał na Facebooku.

Zobacz także: Borys Budka z gwoździem w Sejmie. "Symbol Radomia"

Co jeszcze znalazło się w wywiadzie dla "Die Zeit"?

Borys Budka krytykował tam m.in. postawę prezydenta Andrzeja Dudy. "Jestem zaniepokojony, że podpisał trzeci projekt ustawy podporządkowującej prezesów sądów prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze, który jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości. To absolutnie niedopuszczalne, by w tej funkcji decydował on o powoływaniu sędziów" - uważa Budka

d3lv6sl

"UE musi pokazać bezwzględność, ale jednocześnie dać do zrozumienia, że nie jest ona skierowana przeciwko Polakom, tylko przeciwko rządowi" - stwierdził polityk PO. Dodał, że rząd PiS chętnie "tworzy rzeczywistość, w której najwięksi wrogowie kraju pochodzą z zewnątrz, z Brukseli, Berlina, Moskwy". "To osłabia pozycję Polski w UE" - uważa Borys Budka. Poseł wyjaśnia także wysokie notowania PiS w sondażach, upatrując przyczyn w "wyjątkowej propagandzie", jaką partia realizuje przy pomocy narodowych mediów, oraz w bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej.

d3lv6sl

Podziel się opinią

Share
d3lv6sl
d3lv6sl
Więcej tematów